Grūtniecības novērošana un dzemdības

17.02.2016.  |   Drukas versija

Valsts apmaksāta grūtniecības novērošana un dzemdības

Esot mazuļa gaidībās, grūtniecības novērošanu Tu vari uzticēt ārstam, kurš sniedz valsts apmaksātas konsultācijas, izmeklējumus un laboratoriskās analīzes!

Grūtniecības novērošana

Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības aprūpi, jāvēršas pie ginekologa, kas ir līgumattiecībās ar valsti (ja grūtniecība norit bez sarežģījumiem, tad var vērsties pie ģimenes ārsta vai vecmātes). 

 

Dodoties uz vizīti pie ginekologa, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, nav jāveic pacienta iemaksa, ja ārsts ir apstiprinājis grūtniecību. Ārsta sniegtās konsultācijas, kā arī nepieciešamie izmeklējumi saistībā ar grūtniecības novērošanu un pēcdzemdību periodā līdz 42 dienām ir bez maksas.

Saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav saistīti ar grūtniecību, dzemdību palīdzību un pēcdzemdību periodu – jāveic pacienta iemaksas.

Grūtniecēm no valsts budžeta līdzekļiem noteiktās grūtniecības nedēļās tiek apmaksātas:

 • konsultācijas pie ginekologa (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
 • laboratorijas izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
 • augļa ultrasonogrāfija;
 • ķermeņa masas indeksa noteikšana;
 • augļa sirdsdarbības izklausīšana;
 • citi pakalpojumi.

Ārsts, ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, var izvērtēt arī papildu medicīnisku konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar valsti, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai. Piemēram, ja nepieciešams papildu diagnostisks izmeklējums, kurš tiek apmaksāts no valsts budžeta līdzekļiem, ārsts var izsniegt nosūtījumu šī izmeklējuma veikšanai.

Ja grūtniece izvēlas ārstu, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, visi grūtniecības novērošanas pakalpojumi – konsultācijas, laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi (piemēram, ultrasonogrāfija) būs maksas pakalpojumi, par kuriem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

 

Infografika

Video

Svarīgi!                                                                                                                                                                        

Izmeklējumi grūtniecēm, ko apmaksā valsts atbilstoši grūtniecības novērošanas plānam, tiek apmaksāti virs ārstniecības iestādei noteiktiem budžeta līdzekļiem – tiek ievērots princips "nauda seko grūtniecei". Līdz ar to ārstniecības iestādi, kurā saņemt valsts apmaksātu veselības aprūpes pakalpojumu, grūtniece var izvēlēties brīvi, vēršoties jebkurā ārstniecības iestādē, ar ko valstij ir noslēgts līgums (visā Latvijas teritorijā).

Tieši tāpēc, piesakoties veselības aprūpes pakalpojumam, aicinām informēt ārstniecības iestādi, ka valsts apmaksāts pakalpojums ir nepieciešams grūtniecības novērošanai. Piemēram, jāinformē, ka ultrasonogrāfijas izmeklējums ir nepieciešams saistībā ar grūtniecības novērošanu. Dodoties uz izmeklējumu, līdzi jāņem nosūtījums!

 

Dzemdības

Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kas ir līgumattiecībās ar valsti.

No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksātas arī ģimenes dzemdības – proti, grūtnieces vīrs vai kāds cits tuvinieks dzemdībās var piedalīties bez maksas.

 

Valsts apmaksātu dzemdību palīdzību sniedz:

 • Rīgas dzemdību nams (Miera iela 45, Rīga);
 • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Pilsoņu iela 13, Rīga);
 • Siguldas slimnīca (Lakstīgalas iela 13, Sigulda);
 • Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība (Bērzpils iela 1a, Balvi);
 • Cēsu klīnika (Slimnīcas iela 9, Cēsis);
 • Daugavpils reģionālā slimnīca (Vasarnīcu iela 20, Daugavpils);
 • Dobeles un apkārtnes slimnīca (Ādama iela 2, Dobele);
 • Jēkabpils reģionālā slimnīca (Andreja Pormaļa iela 125, Jēkabpils);
 • Jelgavas pilsētas slimnīca (Brīvības bulvāris 6, Jelgava);
 • Jūrmalas slimnīca (Vienības prospekts 21/19, Jūrmala);
 • Kuldīgas slimnīca (Aizputes iela 22, Kuldīga);
 • Liepājas reģionālā slimnīca (Slimnīcas iela 25, Liepāja);
 • Madonas slimnīca (Rūpniecības iela 38, Madona);
 • Ogres rajona slimnīca (Slimnīcas iela 2, Ogre);
 • Preiļu slimnīca (Raiņa bulv.13, Preiļi);
 • Rēzeknes slimnīca (18.Novembra iela - 41, Rēzekne);
 • Tukuma slimnīca (Raudas iela 8, Tukums);
 • Vidzemes slimnīca (Jumaras iela 195, Valmiera);
 • Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca (Inženieru iela 60, Ventspils).

 

VIDEO


BIEŽĀK UZDOTIE JAUTĀJUMI

Vai par dzemdībām ir jāmaksā?

Dzemdību palīdzība tiek apmaksāta no valsts līdzekļiem. Ja papildus grūtniece izvēlas saņemt ārstniecības iestādes piedāvātos maksas pakalpojumus (piemēram, izvēlas paaugstināta komforta palātu; izvēlas konkrētu ārstu, kas sniegs dzemdību palīdzību), par tiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

Ja vēlamies ģimenes dzemdības, vai pirmsdzemdību kursi ir obligāti?

Ārstniecības iestādes piedāvātie grūtnieces, viņas vīra vai citas personas psiholoģiskās sagatavošanas kursi pirms dzemdībām netiek apmaksāti no valsts budžeta līdzekļiem un tie nav obligāti. Šo kursu neapmeklēšana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas ģimenes dzemdības.

Informāciju par sagatavošanos dzemdībām – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām un partnera atbalstu 29.-30.grūtniecības nedēļā sniedz ārsts, kas īsteno grūtniecības novērošanu.

Vai par dzemdību komplektu ir jāmaksā?

Valsts apmaksātu dzemdību tarifā, atbilstoši kuram Nacionālais veselības dienests veic samaksu par pakalpojumu, ir paredzēti izdevumi par ārstniecības līdzekļiem. Izdevumi paredzēti, lai ārstniecības iestāde varētu nodrošināt pacienti ar dzemdību laikā nepieciešamajiem medikamentiem un materiāliem – tajā skaitā dzemdību komplektu.

Papildus ārstniecības iestāde var piedāvāt saņemt arī maksas pakalpojumus, bet šo pakalpojumu neizmantošana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas dzemdības. Maksas pakalpojumu saņemšana ir pacienta brīva izvēle.

 


IZMAIŅAS NO 2015. GADA

Vecmātēm atbilstoši līgumam, kas noslēgts ar Nacionālo veselības dienestu, ir tiesības pacientus nosūtīt valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu saņemšanai, kā arī izrakstīt ambulatorai ārstēšanai paredzētās valsts kompensējamās zāles un medicīniskās ierīces.

 

IZMAIŅAS NO 2013. GADA

Pirmā trimestra ģenētiskais skrīnings

No 11. līdz 13. grūtniecības nedēļai grūtniecei veic ultrasonogrāfiju, kuras laikā izvērtē un mēra mazuļa skausta kroku. Šajā laikā grūtniece nodod arī asins analīzes un iegūtie dati tiek izvērtēti ar speciālu datorprogrammu, lai noteiktu mazuļa ģenētisko slimību risku.

Ja izmeklējumu rezultāti uzrāda augstu pataloģiju risku (1:50), grūtniecei iesaka veikt amniocentēzi (augļūdens analīze) vai horija bārkstiņu biopsiju (audu paraugs). No 2013.gada 1.jūlija paplašināsies to ārstniecības iestāžu loks, kurām ir speciāls medicīnisks aprīkojums un kvalificēti speciālisti šo izmeklējumu veikšanai.

Ja riska rādītājs ir no 1:50 līdz 1:1000, grūtniecei iesaka veikt padziļinātus ultrasonogrāfijas izmeklējumus.

Ultrasonogrāfiskā izmeklēšana

Mainīti laiki, kad tiek veiktas valsts apmaksātas ultrasonogrāfijas. Pirmā ultrasonogrāfija tiek veikta 11. līdz 13.grūtniecības nedēļā, otrā ultrasonogrāfija tiek veikta 20. līdz 21. grūtniecības nedēļā. Šajā laikā mazulis ir pietiekami izaudzis, lai vislabāk redzētu iespējamās problēmas.

Trešā ultrasonogrāfija tiek veikta 34. līdz 36. grūtniecības nedēļā – riska grupas grūtniecēm. Piemēram, ja mazulim ir augšanas aizture, grūtniecei ir paaugstināts assinsspiediens grūtniecības laikā un citos gadījumos.

Grūtnieču diabēta skrīnings

Paplašinātas grūtniecības diabēta diagnostikas iespējas. Tests, kas nosaka, vai grūtniecei pastāv risks attīstīties diabētam, tiek ieteikts lielākam grūtnieču lokam. Piemēram, ja cukura diabēts ir grūtnieces pirmās pakāpes radiniekiem, ja diabēts bijis iepriekšējā grūtniecībā un citos gadījumos.

Streptokoka pārbaude

Visām grūtniecēm 35.-37.grūtniecības nedēļā nosaka B grupas hemolītiskā streptokoka klātbūtni organismā, lai samazinātu jaundzimušo infekciju risku.

Izmeklējumu rezultāti

Dodoties uz dzemdību iestādi, grūtniecei līdzi jāņem Mātes pase un grūtniecības laikā veikto ultrasonogrāfiju, asinsgrupas un rēzus faktora izmeklējumu oriģinālus, lai ārsta rīcībā būtu visa nepieciešamā informācija.

Antivielu imūnglobulīna ievade

2013.gada 1.februārī stājās spēkā grozījumi MK noteikumos Nr.611 „Dzemdību palīdzības nodrošināšanas kārtība", paredzot obligātu imūnglobulīna ievadi 28.grūtniecības nedēļā rēzus negatīvām grūtniecēm, kurām ārsts būs noteicis imūnglobulīna ievades nepieciešamību. Imūnglobulīna ievade tiek pilnībā nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem.

Rēzus negatīvām grūtniecēm 28.grūtniecības nedēļā tiek veikta asinsgrupas rēzus piederības noteikšana un antieritrocitāro antivielu skrīnings (lai noskaidrotu, vai grūtniecei ir rēzus antivielas). Ja tiek noteikts, ka rēzus negatīvai grūtniecei nav rēzus antivielas, tad gadījumā, ja grūtniecei ir rēzus pozitīvs partneris vai partnera rēzus piederība nav zināma, grūtniecei var tikt veikta antivielu imūnglobulīna ievadīšana.

Lai nodrošinātu antivielu imūnglobulīna ievadīšanu rēzus negatīvai grūtniecei, ginekologs, kas īsteno valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu un ir līgumattiecībās ar valsti, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un imūnglobulīna ievades nepieciešamību, kā arī nepieciešamības gadījumā izsniedz nosūtījumu imūnglobulīna ievadei.

 


NODERĪGA INFORMĀCIJA