C hepatīta slimniekiem no nākamā gada nodrošinās 100% medikamentu kompensāciju

26.06.2015.  |   Drukas versija

Veselības ministrija ir radusi iespēju saistībā ar valsts budžetā 2016. gadā plānotajiem papildus līdzekļiem nodrošināt 100% medikamentu apmaksu valsts kompensējamām zālēm C hepatīta (VHC) ārstēšanai. Ņemot vērā to, ka šī infekcijas slimība ir pilnībā izārstējama, Veselības ministrijas mērķis ir panākt pēc iespējas lielāka cilvēku skaita pilnīgu atveseļošanos, tai skaitā atbrīvošanos no VHC vīrusa un tā izraisītajām veselības sekām.

Līdz šim Latvija bija vienīgā valsts Eiropas Savienībā, kurā pacientiem VHC ārstēšanai bija jāveic lieli līdzmaksājumi.

Latvija ir ņēmusi vērā Pasaules Veselības organizācijas un Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijas un nodrošinās šīs infekcijas ārstēšanu atbilstoši citu Eiropas Savienības valstu praksei.

Šobrīd VHC ambulatorai ārstēšanai nepieciešamo zāļu kompensācija no valsts budžeta ir noteikta 75% apmērā. Pacienta līdzmaksājums VHC gadījumā ar 75% kompensāciju mēnesī sastāda vidēji 300 eiro. Tā kā minimālā alga Latvijā šobrīd ir 360 eiro, 300 eiro līdzmaksājums ir nozīmīgs šķērslis, kādēļ pacienti neuzsāk terapiju (30% no tiem, kuriem ārstēšana būtu nepieciešama, to nevar atļauties) vai to pārtrauc (17% no ārstēšanu uzsākušajiem).

100% medikamentu kompensācija ne tikai uzlabos pacientu dzīves kvalitāti un mazinās riskus viņu veselībai, bet arī samazinās šīs infekcijas izplatības riskus sabiedrībā. Līdz šim no VHC izārstēto skaits svārstījās ap 50% no ārstētajiem pacientiem, tad no nākamā gada tiek prognozēts, ka izārstēto pacientu skaits būs vismaz 80%.

 

VM Komunikācijas nodaļas preses sekretāre Agnese Gusarova

Tālr.: 67876106; 20388356; e-pasts: agnese.gusarova@vm.gov.lv