Izvērsts medicīniskās tehnoloģijas metodes apraksts
Intrakoronāra zāļu ievadīšana
I Ievads
Intrakoronāra zāļu ievadīšana ir mazinvazīva, pacientam saudzējoša metode farmakoloģisku līdzekļu un zāļu, t.sk., jaunieviestās terapijas zāļu, ievadīšanai miokardā miokarda infarkta un išēmiskas sirds slimības ārstēšanai.
Intrakoronāra ievadīšanas metode ir drošāka, mazāk invazīva un klīniski pieejamāka, nekā transepikardiālā ievadīšanas metode.
MT nodrošina precīzāku ievadīšanu mērķa audos, nekā tas ir iespējams ar sistēmiskām injekcijām, tā samazinot iespējamo sistēmisko toksicitāti un palielinot injicējamās vielas iedarbību mērķa zonā, vienlaicīgi neietekmējot nemērķa orgānus.
Tehnoloģijas ieviešanas mērķis
Stimulēt miokarda reģenerāciju, t.sk. revaskularizāciju, pacientiem ar akūtu miokarda infarktu. Veicināt kreisā kambara izsviedes frakcijas palielināšanos.
Sagaidāmie rezultāti
Tiek uzlabota pacientu ar miokarda infarktu ārstēšana (samazinās atkārtotu kardiovaskulāru komplikāciju un revaskularizācijas risks).
2. MT realizācijas nosacījumi un apstākļi
2.1. Intrakoronāras zāļu ievadīšanas pielietošana:
2.2. Intrakoronāras zāļu ievadīšanas kontrindikācijas:
Relatīvās kontrindikācijas:
2.3. Iespējamās komplikācijas:
2.4. MT lietošana īpašām pacientu grupām
Grūtniecības gadījumā jāveic pasākumi, lai līdz minimumam samazinātu starojuma un nevēlamo faktoru ietekmi uz augli un māti.
Bērniem - var lietot pacientiem, kuru svars un augums ir pietiekams, lai varētu ievadīt ievadkatetru.
2.5. Brīdinājumi
3. MT metode
3.1.Pirms procedūras periods
3.2. Procedūra
1. Procedūra tiek veikta operāciju telpā, kas aprīkota ar nepieciešamajām medicīniskām ierīcēm procedūras veikšanai, uz specializēta operāciju galda, pacientam guļot uz muguras. Tiek veikta EKG monitorēšana.
2. I/v ievada heparīnu 5000 – 10000 DV.
3. Pēc ādas apstrādes ar dezinficējošu šķīdumu tiek veikta lokālā anestēzija.
4. Punktē un kateterizē a. femoralis vai a. radialis.
5. Pēc artērijas punkcijas, pieejas vietā tiek ievadīts ievadkatetrs (slūžas), parasti 6 F diametrā. Var tikt izmatotas arī lielāka diametra slūžas (7-8 F). Slūžu garums parasti ir 12 cm. Gadījumā, ja tiek izmantota femorālā pieeja un ir smaga ileofemorālo artēriju ateroskleroze var izmantot 23 cm slūžas, bet abdominālās aortas aneirismas gadījumā var izmantot arī 40 cm slūžas.
6. Caur arteriālajām slūžām līdz koronārajajiem sinusiem tiek ievadīta standarta 0,035’’ vadītājstīga rentgenogrāfijas kontrolē. Vajadzības gadījumā var izmantot arī cietākas vadītājstīgas vai stīgas ar īpašu hidrofilu pārklājumu.
7. Pēc mērķa asinsvada pieejas nodrošināšanas, vadītājkatetrs katetrs rentgena kontrolē tiek fiksēts un intrakoronāri ievadīta stīga.Uz vadītājstīgas tiek ievadīts angioplastijas balonkatetrs (over the wire). Pēc angioplastijas balonkatetra novietošanas artērijas mērķa segmentā veic angioplastijas balonkatetra uzpūšanu, kas nodrošina asinsvada lumena pilnīgu bloķēšanu.
8. Ievadīšanu veic caur angiogrāfijas balonkatetra lūmenu ar aptuveno ātrumu 1 ml 15 sekundēs; ievadīšanu atkārto vairākas reizes. Ievadīšanas reižu skaits ir individuāls katram pacientam un atkarīgs no ievadāmā preparāta.
9. Pēc pēdējās injekcijas evakuē balonkatetru veic a.femoralis vai a.radialis punkcijas vietas manuālu kompresiju, līdz panākta stabila hemostāze (vismaz 10 min.), vai izmanto īpašas slēdzējierīces.
3.3. Pēc procedūras periods
4. Ārstniecības personas, viņu vispārējā un papildu kvalifikācija, kas nepieciešama MT realizācijai
Medicīnisko tehnoloģiju realizē ārstniecības personas:
5. MT tehnoloģiskais nodrošinājums
5.1. Ārstniecības līdzekļi
Lai nodrošinātu MT veikšanu, izmanto visdažādāko medicīnisko ierīču, medikamentu (piem., heparīns, sedatīvi, narkozes līdzekļi u.c.), instrumentu un palīgierīču kopumu. MT realizācijā var izmantot tikai likumīgi Latvijas tirgū ievietotus ārstniecības līdzekļus saskaņā ar to pielietošanu nosakošiem normatīvajiem aktiem.
5.2. Specifiskas medicīniskās ierīces
5.3. Telpas un to aprīkojums
MT var tikt veikta tikai tādos stacionāru ārstniecības iestāžu centros, kuri atbilst un ir aprīkoti ar nepieciešamajām medicīniskajām ierīcēm medicīniskās tehnoloģijas veikšanai atbilstoši normatīvo aktu prasībām.
Rīgā,
2016.gada 7.novembrī
Latvijas Kardiologu biedrības prezidents
Prof. Andrejs Ērglis
Kā sazināties ar NVD?
Bezmaksas tālrunis: 80001234
E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv
Centrālais birojs
Cēsu iela 31 k-3, 6. ieeja
Rīga, Latvija, LV-1012