Informēs par jaunā tipa inhalatoru lietošanu

05.12.2014.  |   Drukas versija

Šodien, 5.decembrī, Nacionālā veselības dienesta (NVD) direktors Māris Taube tikās ar plaušu slimību pacientu, ārstu un zāļu ražotāja pārstāvjiem, lai pārrunātu aktuālos jautājumus saistībā ar izmaiņām valsts Kompensējamo zāļu sarakstā, kas stāsies spēkā 2015.gada 1.janvārī.

No nākamā gada sākuma Kompensējamo zāļu sarakstā plānots iekļaut jaunus patentbrīvos inhalējamos medikamentus bronhiālās astmas un HOPS* ārstēšanai, kuru terapeitiskā iedarbība ir līdzvērtīga oriģinālajiem medikamentiem, taču ir ievērojami lētāki (līdz 26%). Šīs izmaiņas ļaus samazināt pacientu izdevumus, jo attiecīgo medikamentu valsts kompensē 75% vai 50% apmērā, atkarībā no pacienta diagnozes. Savukārt valsts budžeta līdzekļu ietaupījums, ļaus tos novirzīt citu pacientu vajadzību nodrošināšanai kompensējamo zāļu sistēmā.

Iepriekš publiski tika paustas bažas, ka pacientiem un ārstiem šobrīd trūkst zināšanu un iemaņu jaunā tipa inhalatora lietošanā, kas varētu novest pie medikamenta nepilnīgas vai nepareizas izmantošanas.

Šīsdienas tikšanās laikā tika panākta vienošanās, ka zāļu ražotājs, saskaņojot konkrētu plānu ar NVD, informēs pacientus, farmaceitus, pulmanologus un ģimenes ārstu prakses par jaunā inhalatora lietošanu. Pirms izmaiņas stāsies spēkā, NVD vērtēs pacientu un ārstu gatavību uzsākt jaunā medikamenta lietošanu.

Latvijas Cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācija „SUSTENTO", kas šajā sanāksmē pārstāvēja pacientu intereses, pauda atbalstu šādam risinājumam.

NVD atgādina, ka valsts kompensē lētākās no zālēm ar līdzvērtīgu efektivitāti (50, 75, 100% apmērā - atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra). Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākām un dārgākām jāsedz pašam pacientam. Tāpēc NVD aicina pacientus apspriest ar ārstu lētāko līdzvērtīgas efektivitātes zāļu lietošanas iespēju.

*Hroniska obstruktīva plaušu slimība