Kampaņa "Pārbaudi veselību, valsts maksā!"

06.12.2012.  |   Drukas versija

"Pārbaudi veselību, valsts maksā!"

 

2012.gada novembrī Latvijas Republikas Veselības ministrija un Nacionālais veselības dienests uzsāk sociālo kampaņu "Pārbaudi veselību, valsts maksā!", kuras mērķis ir palielināt iedzīvotāju izpratni par profilaktisko pārbaužu nozīmīgumu un aicināt tās veikt.

 

 

 

 

Kopš 2009.gada Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Programma ietver:

- dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi sievietēm no 25-70 gadiem: reizi trijos gados, saņemot uzaicinājuma vēstuli;

- krūts vēža profilaktisko pārbaudi sievietēm no 50-69 gadiem: reizi divos gados, saņemot uzaicinājuma vēstuli;

- zarnu profilaktisko pārbaudi, sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 gadiem: reizi gadā, vēršoties pie sava ģimenes ārsta.

 

Lai gan profilaktisko pārbaužu veikšana ir nozīmīga, jo Latvijā, tāpat kā citās pasaules valstīs, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta, statistikas dati liecina, ka programmas darbības laikā dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veica tikai 20% no uzaicinātām sievietēm, savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi 25% no uzaicinātām sievietēm. Arīs statistikas dati par zarnu vēža profilakses veikšanu norāda uz samērā nelielu atsaucību - profilaktiskos nolūkos pārbaudi veic aptuveni 7% no mērķa grupas sievietēm un vīriešiem.

Nacionālais veselības dienests aicina izmantot iespēju un veikt profilaktiskās pārbaudes - "Pārbaudi veselību, valsts maksā!"

 

 

  • Kampaņas vietnes sociālajos medijos:

Facebook.com profils "Pārbaudi veselību, valsts maksā!"

Draugiem.lv profils "Pārbaudi veselību, valsts maksā!"

 


PAR PROFILAKTISKO PĀRBAUŽU VEIKŠANU

 

Kāpēc jāveic profilaktiskās pārbaudes?

Profilaktiskās pārbaudes tiek pilnībā apmaksātas no valsts līdzekļiem.

Profilaktisko pārbaužu veikšana nav laikietilpīga, bet sniedz drošības sajūtu un pārliecību par savu veselību.

Veicot profilaktiskās pārbaudes, var savlaicīgi atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās.

Vēža profilaktisko pārbaužu rezultāti var uzrādīt arī citas saslimšanas (piemēram, veicot dzemdes kakla pārbaudi, var tikt atklāts iekaisums).

Savlaicīgi atklātu vēzi var izārstēt.

Vēža attīstība var noritēt bez simptomiem, sūdzībām.

 

Kā tiek veiktas profilaktiskās pārbaudes?

(Klikšķini uz attēla, lai apskatītu lielākā izmērā; tad klikšķini uz sānu bultiņas, lai apskatītos visus attēlus!)

KRŪŠU VAI DZEMDES KAKLA PROFILAKTISKĀS PĀRBAUDES VEIKŠANA

 

   

 

ZARNU PROFILAKTISKĀS PĀRBAUDES VEIKŠANA

 

  

 

Kurās ārstniecības iestādēs var veikt profilaktiskās pārbaudes?

Saņemot uzaicinājuma vēstuli, dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi var veikt šajās ārstniecības iestādēs (vēršoties pie ginekologa, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, tiks apmaksāts tikai laboratoriskais izmeklējums), savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi var veikt šajās ārstniecības iestādēs. Pilsētas, kurās krūšu profilaktisko pārbaudi veic ārstniecības iestādēs, kā arī pilsētas, uz kurām dodas mobilais izbraukumu mamogrāfs (speciāli aprīkots autobuss), var apskatīt kartē:

 

Pilsētas, uz kurām dodas mobilais mamogrāfs un kurās mamogrāfiju var veikt ārstniecības iestādē 

  

Informācija par mobilā izbraukuma grafiku (datums, laiks, adrese) pieejama šeit. Lai noskaidrotu aktuālāko informāciju par mamogrāfa izbraukumu grafiku un veiktu pierakstu pārbaudei, jāzvana 67142840 vai 27866655.

 

Lai veiktu pierakstu zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes veikšanai, ar ģimenes ārsta prakses kontaktinformāciju var iepazīties mājaslapas sadaļā "Ģimenes ārsti atbilstoši teritorijām".

 


Sīkāka informācija par profilaktisko programmu, zvanot uz Nacionālā veselības dienesta bezmaksas informatīvo tālruni 80001234 (darbdienās no plkst.8.30 līdz 17.00).