Informācija speciālistiem

18.01.2018.  |   Drukas versija

Izmaiņas Kompensējamo zāļu vispārīgo nosaukumu sarakstā no 2018. gada 1. janvāra


Acu un to palīgorgānu slimības

Vispārīgo zāļu nosaukumu Bimatoprostum/Timololum, Bimatoprostum, Tafluprostum, Tafluprostum/ Timololum medikamentiem, kas nesatur konservantus ir unificēti izrakstīšanas nosacījumi, nosakot, ka izrakstīšana ir acu ārsta kompetencē pacientiem, kuriem ir konservantus saturošu prostaglandīnu grupas medikamentu nepanesība.

Audzēji

Lai atbilstu starptautiskajās vadlīnijās rekomendētajam, precizēti izrakstīšanas nosacījumi Rituximabum medikamentiem  hroniskas limfoleikozes (C91.1) gadījumā.

Endokrīnās, uztures un vielmaiņas slimības

Pēc ražotāja iniciatīvas no Kompensējamo zāļu saraksta svītrota fiksētu devu kombinācija Pioglitazonum/ Metforminum diagnožu E11 Insulīnneatkarīgs cukura diabēts un E13 Cits precizēts cukura diabēts gadījumā.

Gremošanas sistēmas slimības

Ar 2018. gada 9.janvāri Zāļu iegādes kompensācijas sistēmā tiek izmainīts kompensācijas apmērs zvīņēdei (psoriasis) (L40.0–L40.5; L40.8), Krona slimībai (K50.0; K50.1; K50.8; K50.9) un čūlainajam kolītam (K51.0; K51.2–K51.5; K51.8; K51.9) līdzšinējo 75% vietā uz 100%.

Krona slimības un čūlainā kolīta gadījumā bioloģiskajiem medikamentiem Adalimumabum un Infliximabum precizēti izrakstītāji - izraksta gastroenterologs vai bērnu gastroenterologs saskaņā ar P. Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas vai Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas konsīlija slēdzienu. Bez tam Infliximabum gadījumā noteikti izrakstīšanas ierobežojumi - pacientiem, kuriem nav efekta no iepriekšējas terapijas ar Adalimumabum.

Infekcijas un parazitārās slimības

Hroniska B vīrushepatīta (B18.0, B18.1) gadījumā iekļautas jaunas zāles Tenofovirum terapijas ar Lamivudinum neefektivitātes gadījumā.

No Kompensējamo zāļu saraksta svītrotas zāles Simeprevirum hroniska C vīrushepatīta ārstēšanai.

Nervu sistēmas slimības

Parkinsona spektra slimību ārstēšanai (G20-G22) terapijas izvēles paplašināšanai iekļautas jaunas zāles Rasagilinum.”


Izmaiņas Kompensējamo zāļu vispārīgo nosaukumu sarakstā no 2017. gada 1. jūlija


Audzēji

Nieres ļaundabīga audzēja (C64) gadījumā iekļautas zāles Everolimusum progresējošas nieru šūnu karcinomas ārstēšanai pēc neveiksmīgas terapijas ar  Pazopanibum vai Sunitinibum, ja pacienta vispārējais stāvoklis pēc Karnofska >70 balles, paredzamā dzīvildze > 6 mēneši.

Nervu sistēmas slimības

Pacientiem ar multiplo sklerozi (G35) terapijas izvēles paplašināšanai iekļautas jaunas zāles Dimethyl fumaratum.

Faktori, kas ietekmē veselību un saskari ar veselības aprūpes darbiniekiem

Pacientiem pēc aknu transplantācijas paplašinātas zāļu terapijas izvēles iespējas, iekļaujot Methylprednisolonum perorālās zāļu formas pie diagnozes Aknu transplantāts (Z94.4).

Diagnozes Mākslīgā atvere (Z93.1-Z93.6) gadījumā ir iekļauta jauna josta ZenSetiv ar izrakstīšanas nosacījumu - 1 josta 6 mēnešos.


Precīza informācija par zāļu iegādes kompensācijas sistēmu un pieņemtajiem lēmumiem ir pieejama Nacionālā veselības dienesta mājaslapas sadaļā "Kompensējamie medikamenti", savukārt pieņemto lēmumu pilnu tekstu iespējams apskatīt sadaļā "Normatīvo aktu sistēma". Aktuālais kompensējamo zāļu saraksts pieejams sadaļā "Kompensējamo zāļu saraksts".