neparmaksajot.lv

08.09.2017.  |   Drukas versija

Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes par valsts kompensējamām zālēm 

Kādā apmērā valsts apmaksā Kompensējamo zāļu sarakstā iekļautās zāles? 

Kompensējamo zāļu saraksta zāles valsts apmaksā 100 %, 75 % un 50 % apmērā atkarībā no saslimšanas diagnozes. Minētajā apmērā kompensē lētākās no zālēm ar vienādu iedarbību.

Bērniem līdz 18 gadiem zāles no Kompensējamo zāļu saraksta tiek apmaksātas 100% apmērā (lētākās vienādas iedarbības zāles). Kompensācija 100 % apmērā neattiecas uz M sarakstā iekļautajām zālēm, no kura var izvēlēties zāles izrakstīšanai bērniem līdz 24 mēnešu vecumam ar 50 % kompensāciju, kā arī grūtniecēm un sievietēm līdz 42 pēcdzemdību perioda dienām ar 25 % kompensāciju.


Ar ko dārgākas zāles atšķiras no lētākām?

Aktīvā viela dārgākām un lētākajām vienādas iedarbības zālēm, kas paredzētas konkrētas slimības ārstēšanai, ir viena un tā pati. Tieši aktīvā viela ir tā, kas ārstē slimību. Tā kā zālēm ir vienāda iedarbība, aicinām ar ārstu un farmaceitu apspriest lētāko zāļu izvēles iespējas un ārstēties nepārmaksājot!


Kāpēc zāļu receptē norāda zāļu vispārīgo nosaukumu?

Ja pacients pirmo reizi saņem konkrētai diagnozei paredzētās kompensējamās zāles, ārsts receptē izraksta attiecīgajai diagnozei paredzēto zāļu vispārīgo (zāļu aktīvās vielas) nosaukumu. Aptiekā farmaceits izsniedz lētākās attiecīgā vispārīgā nosaukuma zāles.


Kā rēķina kompensācijas apmēru?
 

Atkarībā no konkrētās diagnozes kompensācijas apmēra, 50 %, 75 % vai 100 % apmērā valsts vienmēr kompensē lētākās no zālēm ar vienādu iedarbību. Ja pacientam ir izvēlētas dārgākas zāles, starpība starp lētākajām un dārgākām zālēm jāsedz viņam pašam. Pat 100 % kompensācijas gadījumā pacientam jāpiemaksā, ja izvēlētas kādas no dārgākām vienādas iedarbības zālēm*. Tāpēc jāpārrunā ar ārstu un farmaceitu iespēju lietot lētākās vienādas iedarbības zāles.

* Papildus aptiekā jāsamaksā 0,71 EUR par katru 100 % kompensējamo zāļu recepti (izņemot: bērnus līdz 18 gadiem; ja zāļu aptiekas cena ir līdz 4,27 EUR; trūcīgas personas). Trūcīgajiem iedzīvotājiem pilnībā tiek apmaksāti lētākie vienādas iedarbības kompensējamie medikamenti - arī 50 % un 75 % kompensācijas gadījumā nav lētākajām zālēm jāmaksā pacienta līdzmaksājums.


Vai var lūgt farmaceitam konkrētu medikamentu, ja receptē norādīts zāļu vispārīgais nosaukums?

Ja receptē ir norādīts zāļu vispārīgais nosaukums, farmaceita pienākums ir izsniegt pacientam lētāko medikamentu.


Kur ir pieejama informācija par lētāko medikamentu atbilstoši slimības diagnozei?

Informāciju par lētāko medikamentu atbilstoši uzstādītajai diagnozei iespējams saņemt pie ārstējošā ārsta un farmaceita.

Kompensējamo zāļu saraksts ir pieejams mājaslapas sadaļā "Kompensējamo zāļu saraksts", savukārt zāļu M saraksts ir pieejams sadaļā "M saraksts".