No 2023. gada 1. aprīļa pacientiem no valsts budžeta tiks apmaksāti vairāki jauni veselības aprūpes pakalpojumi.

Saskaņā ar šodien, 28. martā, veiktajām izmaiņām Ministru kabineta noteikumos “Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība” un likumu "Par valsts budžetu 2023.gadam un budžeta ietvaru 2023., 2024. un 2025.gadam” valsts apmaksāto veselības aprūpes pakalpojumu klāstā tiek iekļauta:

  • laparoskopiska miomektomija

  • medicīniskais papilduzturs jeb speciālā pārtika;

  • jauni jaundzimušo skrīningi;

  • no 1. oktobra būs pieejams mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojums pacienta dzīvesvietā.

 

Saistībā ar paliatīvo aprūpi pacienta dzīvesvietā tika veikts pilotprojekts Liepājā un Dienvidkurzemes novadā un pēc tā rezultātiem secināts, ka šāda veida aprūpi nepieciešams apmaksāt no valsts budžeta. Tā kā ārstniecības iestādes pakalpojumu sniegšanai Nacionālais veselības dienests izvēlēsies pakalpojumu sniedzēju atlases procedūrā, ir nepieciešams laiks, tāpēc noteikts pārejas periods pakalpojuma ieviešanai – 2023.gada 1.oktobris.

Noteikumu projekts paredz no valsts budžeta līdzekļiem apmaksāt ne tikai enterāli un parenterāli ievadāmus barošanas maisījumus, bet arī medicīnisko papilduzturu. Paredzēts, ka medicīniskais papilduzturs jeb speciālā pārtika pieaugušajiem no valsts budžeta līdzekļiem tiks kompensēts Nacionālā veselības dienesta centralizētā iepirkumā, savukārt bērniem to nodrošinās Bērnu klīniskā universitātes slimnīca. 

Jaunus veselības aprūpes pakalpojumus pacientiem iespējams apmaksāt pēc finansējuma piešķiršanas prioritārajiem pasākumiem veselības nozarei. Veselības nozares budžets kopumā 2023. gadā sasniedz 1,6 miljardus eiro, tajā skaitā 85,8 miljoni eiro piešķirti papildus, ko pamatā plānots novirzīt onkoloģijas pacientiem, bērniem un ārstniecības personu atalgojumam.

 

*Ministru kabineta noteikumi Nr.555 "Veselības aprūpes pakalpojumu organizēšanas un samaksas kārtība"


Bērniem ar būtiskiem dzirdes traucējumiem no valsts budžeta līdzekļiem uzsāk apmaksāt kaulā novietojamo dzirdes iekārtu (BAHA) nomaiņu. Tas būtiski uzlabos dzīves kvalitāti pacientiem, kuru iekārta ir nolietojusies un ir nepieciešama tās nomaiņa. Savukārt bērniem ar kohleārajiem implantiem turpmāk būs pieejama valsts apmaksāta implanta ārējās daļas rezerves daļu nomaiņa, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Tās iekļaušanai valsts apmaksāto pakalpojumu klāstā iedzīvotāji iepriekš bija uzsākuši balsu vākšanu portālā manabalss.lv*.

No valsts budžeta līdzekļiem apmaksā kaulā novietojamo dzirdes iekārtu nomaiņu, tajā skaitā veicot kaula vadīšanas skaņas procesora regulēšanu, pielāgošanu un programmēšanu. Šim mērķim ir novirzīti gandrīz 38 tūkstoši eiro. Sākotnēji bērna vecākiem vai pārstāvim ir jāvēršas veselības centra “Biķernieki” Latvijas Bērnu Dzirdes centrā, kur tiks veikta dzirdes diagnostika un indikāciju noteikšana. Pēc šī posma dzirdes iekārtas nomaiņu veic Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā.

Kohleāro implantu ārējās daļas rezerves daļu nomaiņas un regulēšanas apmaksa no valsts budžeta noņems būtisku finanšu slogu no bērnu vecākiem, kuriem līdz šim par pakalpojumu bija jāmaksā no personīgajiem līdzekļiem. Šogad būs pieejams finansējums Cochlear un MedEL ražoto implantu ārējās daļas rezerves daļu nomaiņai – savienotājvada, signālspoles nomaiņai un uzlādējamo bateriju nodrošināšanai. Šim mērķim no valsts līdzekļiem paredzēti gandrīz 70 tūkstoši eiro. Pakalpojuma saņemšanai ir jāvēršas Veselības centra “Biķernieki” Latvijas Bērnu Dzirdes centrā.

Ņemot vērā, ka šiem mērķiem novirzītais valsts finansējuma apmērs 2023. gadam ir ierobežots, ārstniecības iestādes atbilstoši pieprasījumam un nepieciešamībai var veidot pierakstu pakalpojuma saņemšanai šogad un nākamajos gados, skaidro NVD.

Jautājumu gadījumā par BAHA iekārtas nomaiņu vai kohleārā implanta ārējās daļas rezerves daļu nomaiņu bērna vecāki vai pārstāvis tiek aicināti sazināties ar Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas reģistratūru pa tālruni 80708866 vai Latvijas Bērnu Dzirdes centru pa tālruni 29745482.

* Balsu vākšana portālā manabalss.lv: https://manabalss.lv/valstij-nepieciesams-nodrosinat-visiem-berniem-kuriem-ir-dzirdes-traucejumi-iespeju-pilnvertigi-d/show