Ja pacientam nepieciešamā ārstēšana tiek apmaksātas daļēji vai netiek apmaksāta, bet tā ir nepieciešama pacienta dzīvības glābšanai – pacientiem, kuriem diagnosticēta smaga saslimšana, kas apdraud dzīvību, ārstēšana var tikt apmaksāta no valsts budžeta līdzekļiem, ja par terapijas nepieciešamību lēmis ārstu konsilijs.
Zāļu apmaksas kārtība neatliekamos gadījumos ir spēkā no 2025. gada 1. jūlija.
Kādos gadījumos iespējama ārstēšanas apmaksa?
Neatliekamos gadījumos, kad pacientam ir diagnosticēta smaga saslimšana, kas apdraud pacienta dzīvību, bet valsts budžets šo dzīvību glābjošo ārstēšanu nesedz vai sedz tikai daļēji, ir rasta iespēja, ka valsts apmaksā izdevumus par pacienta ārstēšanu klīniskajās universitāšu slimnīcās. Šajos gadījumos par ārstēšanas nepieciešamību un apmaksu no budžeta līdzekļiem ir tiesīgs lemt ārstu konsilijs. Šī zāļu apmaksas kārtība attiecas uz neatliekamiem gadījumiem ar pacienta dzīvības apdraudējumu.
Konsiliju veido speciālisti no trim universitātes slimnīcām – Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas.
Pieejamā finansējuma ietvaros, kas valsts budžetā ieplānots zāļu apmaksai neatliekamā gadījumā, konsilijs pieņem lēmumu par starptautiskām vadlīnijām atbilstošu ārstēšanu (piemēram, zāļu lietošanas nepieciešamību) konkrētam pacientam neatliekamos gadījumos, lai glābtu pacienta dzīvību.
Kā tiek nodrošināta ārstēšana?
Klīniskā universitātes slimnīca, kas izvirza pacientu konsilijam vai sasauc konsilija sēdi, nodrošina arī pacienta ārstēšanu Vienam pacientam izlietotos ārstēšanas izdevumus Nacionālais veselības dienests apmaksā klīniskās universitātes slimnīcai ne vairāk kā 12 mēnešu ārstēšanas kursam un nepārsniedzot kopējo finansējumu.
Plānotais finansējums
Katru gadu neatliekamiem gadījumiem no valsts budžeta ir atvēlēts 1 miljons eiro. Nacionālais veselības dienests administrē līdzekļu izlietojumu un publicē savā tīmekļvietnē informāciju par pieejamo līdzekļu atlikumu un izlietojumu.