Iedzīvotājiem 40 gadu vecumā un reizi trijos gados pēc 45 gadiem, ja nav cukura diabēta riska faktoru, ir pieejama valsts apmaksāta pārbaude - cukura līmeņa noteikšana venozo asiņu plazmā tukšā dūšā (40, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66, 69,72 gados).

Ja profilaktiskās apskates laikā ģimenes ārsts konstatē, ka pacientam ir palielināta ķermeņa masa (ķermeņa masas indekss ≥ 25 kg/m2) un vēl ir vismaz viens no riska faktoriem, vai iepriekšējā glikozes noteikšanas laikā bija konstatēta robežhiperglikēmija, tad cukura līmeņa noteikšanu venozo asiņu plazmā tukšā dūšā ir jāveic katru gadu.

Saslimstība ar cukura diabētu

Organismam novecojot, ikvienam palielinās iespēja iegūt cukura diabētu, visstraujākais saslimstības pieaugums ir tieši cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem. Cukura diabēts ir viens no galvenajiem insulta, miokarda infarkta, akluma, nieru mazspējas un apakšējo ekstremitāšu amputācijas iemesliem. Būtiski, ka 80 % gadījumos 2. tipa cukura diabētu var novērst, ievērojot veselīgu dzīvesveidu.

Latvijā ir reģistrēti vairāk kā 90 tūkst. cukura diabēta pacientu. Diemžēl 65 % gadījumos cukura diabētu diagnosticē, kad jau attīstījušās cukura diabēta vēlīnās komplikācijas.

Ar mērķi uzlabot cukura diabēta agrīno diagnostiku, savlaicīgi uzsākt pacientu ārstēšanu, aprūpi un attālināt cukura diabēta komplikācijas, sadarbībā ar endokrinologiem, ir izstrādāts algoritms ģimenes ārstiem cukura diabēta skrīningam un diagnostikai.