Lai ierobežotu COVID-19 izplatību ģimenes ārstu praksēs (turpmāk – ĢĀP), pacienti tiek apkalpoti pēc iepriekšēja pieraksta, t.sk. arī akūtajās stundās.

Veicot pacientu pierakstu ģimenes ārsta praksei vai reģistratūrai ir jānoskaidro pacienta epidemioloģiskā anamnēze un sūdzības, jāizvērtē prakses apmeklējuma nepieciešamība, kā arī jāinformē, ka ierašanās praksē notiek norādītājā pieraksta laikā, lai mazinātu pacientu savstarpējo kontaktu iespējas.

ĢĀP var pārcelt plānotos pacientu profilaktiskos apmeklējumus uz vēlāku laiku.

 1. Nacionālais veselības dienests (NVD) atgādina, ka iedzīvotājiem ir iespēja ārpus ģimenes ārstu darba laika saņemt medicīniskas konsultācijas un ieteikumus, kā rīkoties akūtu saslimšanu vai hronisku saslimšanu paasinājuma gadījumos, piezvanot uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001.

Informācija par primārās veselības aprūpes pakalpojumu sniegšanas un apmaksas kārtību COVID-19 pandēmijas laikā:

  Informācija par ambulatoro talonu aizpildīšanu:

   Par pulsa oksimetra nomas iespējām

   Ņemot vērā pieaugošo nepieciešamību Covid-19 pacientiem pēc skābekļa mērījumiem asinīs, Nacionālais veselības dienests (turpmāk – Dienests) ir izveidojis jaunu manipulāciju, lai segtu izdevumus, kas rodas ārstniecības iestādei izsniedzot pacientam nomā pulsa oksimetru.

   Ģimenes ārstu prakse, kura izsniedz pacientam pulsa oksimetru, Vadības informācijas sistēmā ambulatorajā talonā ievada manipulāciju 47260 - Pulsa oksimetra noma par 1 dienu (tarifs 1,00 EUR). Manipulācijas apmaksas nosacījumi paredz, ka maksimālais dienu skaits, kas tiek apmaksāts, ir 30 dienas. 

   Vienlaikus Dienests ir piesaistījis divus pakalpojumu sniedzējus, kas nodrošinās šo pakalpojumu tiem pacientiem, kuriem nav iespējas saņemt pulsa oksimetru no sava ģimenes ārsta. Šādā gadījumā informāciju par pulsa oksimetra lietošanu Vadības informācijas sistēmā ievadīs šie pakalpojumu sniedzēji.

   Lai pieteiktu ierīces nomu un tās piegādi pacientam, ģimenes ārstam e-pastā jāsazinās ar vienu no ārstniecības iestādēm, norādot pacienta kontaktinformāciju (pacienta vārds, uzvārds, tālruņa nr., piegādes adresi, plānotais periods, uz kādu nepieciešams pulsa oksimetrs):

   • SIA Osteomed - info@osteomed.lv (puksa oksimetrus piegādās visas Latvijas teritorijā);
   • Medicīnas sabiedrība “ARS” - laima.ars@ml.lv, tālr.: 26624416 (pulsa oksimetru piegādās pacientiem Rīgas robežās, sākot ar 2020.gada 1.decembri).

   Minētie pakalpojuma sniedzēji pēc ģimenes ārsta prakses e-pasta saņemšanas sazināsies ar pacientu un vienosies par pulsa oksimetra piegādi.


   Par nazofaringeālās un orofaringeālās iztriepes COVID-19 paņemšanu

   Balstoties uz brīvprātības principu ģimenes ārsta praksēm tiek piedāvāta iespēja savā praksē veikt COVID- 19 izmeklējamā materiāla paņemšanu. Pozitīva lēmuma gadījumā ģimenes ārsta prakse par lēmumu informē NVD teritoriālo nodaļu papildus informācijas saņemšanai.

   Teritoriālo nodaļu kontakti:

   Rīgas nodaļa

   +371 67201285
   riga [at] vmnvd.gov.lv

   Kurzemes nodaļa

   +371 63323696
   kurzeme [at] vmnvd.gov.lv

   Zemgales nodaļa

   zemgale [at] vmnvd.gov.lv

   Latgales nodaļa

   +371 65422236
   latgale [at] vmnvd.gov.lv

   Vidzemes nodaļa

   +371 64707013
   vidzeme [at] vmnvd.gov.lv

   Ģimenes ārsta praksei tiks nodrošināta video apmācības materiāls par izmeklējamā materiāla paņemšanas tehniku un papildus konsultācijas par paraugu paņemšanu būs pieejamas konsultējoties ar Nacionālās Mikrobioloģijas References laboratorijas (NMRL) speciālistiem.

   NVD nodrošina bezmaksas komplektu COVID- 19 izmeklējamā materiāla paņemšanai, kurā ietilpst individuālais aizsardzības līdzekļu komplekts vienai ārstniecības personai, parauga transporta barotne, nosūtījuma veidlapa parauga izmeklēšanai un instrukcija par paņemtā parauga uzglabāšanas nosacījumiem.

    

   NVD informē, ka COVID-19 infekcijas uzliesmojuma laikā, ģimenes ārstam papildus savā praksē reģistrētajiem pacientiem jānodrošina veselības aprūpes pakalpojumu sniegšana visām personām, kuras atbilst COVID-19 infekcijas gadījuma definīcijai (skatīt Slimību profilakses un kontroles centra mājas lapā), nav reģistrētas pie ģimenes ārsta un kuru faktiskā dzīves vieta ir ģimenes ārsta darbības teritorijā. Veselības aprūpes pakalpojumus minētajām personām ģimenes ārsts nodrošina kā īslaicīgajiem pacientiem.