Grūtniecēm ir pieejama valsts apmaksāta grūtniecības novērošana, tajā skaitā ārsta un vecmātes konsultācijas, laboratoriskie un diagnostiskie izmeklējumi noteiktās grūtniecības nedēļās. Valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu veic ārsti, kuri ir noslēguši līgumu ar Nacionālo veselības dienestu par grūtnieču aprūpi.

Izmeklējumi atbilstoši grūtniecības novērošanas plānam tiek apmaksāti virs ārstniecības iestādei noteiktā valsts finansējuma jeb atbilstoši principam "nauda seko grūtniecei". Līdz ar to grūtniece var brīvi izvēlēties ārstniecības iestādi, kurā saņemt pakalpojumus. Piesakot ārstniecības iestādes reģistratūrā valsts apmaksāta pakalpojuma saņemšanu, būtiski informēt ārstniecības iestādi, ka nepieciešamais pakalpojums ir saistīts ar grūtniecības novērošanu.


Grūtniecības novērošana

Lai saņemtu valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, ir jāvēršas pie ginekologa, vecmātes vai ģimenes ārsta,  kas ir līgumattiecībās ar valsti (noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu). Iepriekš minētās ārstniecības personas, izvērtējot individuālās grūtniecības medicīniskās vajadzības, nosaka, kurš speciālists ir kompetents veikt turpmāko grūtnieces aprūpi.

Vietnē rindapiearsta.lv ir pieejama informācija par visām ārstniecības iestādēm, kurās var saņemt valsts apmaksātas ginekologa konsultācijas (meklētājā kā "Pakalpojums" ir jānorāda "Ginekologa konsultācija"). Vienlaikus ir ārstniecības iestādes, kas sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus tikai grūtniecēm un sievietēm pēcdzemdību periodā:

    Dodoties pie ginekologa, pacienta līdzmaksājums nav jāveic, ja ārsts ir apstiprinājis grūtniecību. Ārsta sniegtās konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi saistībā ar grūtniecības novērošanu ir bez maksas (arī pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām). Savukārt, saņemot valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, kas nav saistīti ar grūtniecību, dzemdību palīdzību un pēcdzemdību periodu, ir jāveic pacienta līdzmaksājumi.

    Noteiktās grūtniecības nedēļās grūtniecēm tiek nodrošinātas valsts apmaksātas:

    • ginekologa konsultācijas (ģimenes ārsta vai vecmātes, ja grūtniecība tiek novērota pie kāda no šiem speciālistiem);
    • laboratoriskie izmeklējumi (piemēram, pilna asins aina, urīna analīzes);
    • augļa ultrasonogrāfija;
    • ķermeņa masas indeksa noteikšana;
    • augļa sirdsdarbības izklausīšana;
    • citi pakalpojumi.

    Ņemot vērā grūtnieces veselības stāvokli un medicīniskās indikācijas, ārsts var izvērtēt arī papildu konsultāciju vai izmeklējumu nepieciešamību. Šādā gadījumā ārsts, kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, ir tiesīgs izsniegt nosūtījumu valsts apmaksāta veselības aprūpes pakalpojuma saņemšanai. Ja grūtniece izvēlas ārstu, kurš nav līgumattiecībās, visi grūtniecības novērošanas pakalpojumi – konsultācijas, laboratoriskie izmeklējumi, diagnostiskie izmeklējumi (piemēram, ultrasonogrāfija) - būs pieejami kā maksas pakalpojumi.


    Ultrasonogrāfija

    • Pirmā valsts apmaksātā ultrasonogrāfija tiek veikta 11. līdz 13. grūtniecības nedēļā. Otrā ultrasonogrāfija tiek veikta 20. līdz 21. grūtniecības nedēļā. Šajā laikā mazulis ir pietiekami izaudzis, lai vislabāk redzētu iespējamās problēmas. Savukārt riska grupas grūtniecēm tiek veikta trešā ultrasonogrāfija - 34. līdz 36. grūtniecības nedēļā (piemēram, ja mazulim ir augšanas aizture, grūtniecei ir paaugstināts assinsspiediens grūtniecības laikā un citos gadījumos).
    • No 11. līdz 13. grūtniecības nedēļai grūtniecei veic ultrasonogrāfiju, kuras laikā izvērtē un mēra mazuļa skausta kroku. Šajā laikā grūtniece nodod arī asins analīzes un iegūtie dati tiek izvērtēti ar speciālu datorprogrammu, lai noteiktu mazuļa ģenētisko slimību risku. Ja izmeklējumu rezultāti uzrāda augstu pataloģiju risku (1:50), grūtniecei iesaka veikt amniocentēzi (augļūdens analīze) vai horija bārkstiņu biopsiju (audu paraugs). Ja riska rādītājs ir no 1:50 līdz 1:1000, grūtniecei iesaka veikt padziļinātus ultrasonogrāfijas izmeklējumus.

    Īpaši izmeklējumi

    • Visām grūtniecēm 35. - 37. grūtniecības nedēļā nosaka B grupas hemolītiskā streptokoka klātbūtni organismā, lai samazinātu jaundzimušo infekciju risku.
    • Rēzus negatīvām grūtniecēm, kurām ārsts ir noteicis imūnglobulīna ievades nepieciešamību, ir obligāta imūnglobulīna ievade 28. grūtniecības nedēļā. Imūnglobulīna ievade tiek pilnībā nodrošināta no valsts budžeta līdzekļiem. Rēzus negatīvām grūtniecēm 28. grūtniecības nedēļā tiek veikta asinsgrupas rēzus piederības noteikšana un antieritrocitāro antivielu skrīnings (lai noskaidrotu, vai grūtniecei ir rēzus antivielas). Ja tiek noteikts, ka rēzus negatīvai grūtniecei nav rēzus antivielas, tad gadījumā, ja grūtniecei ir rēzus pozitīvs partneris vai partnera rēzus piederība nav zināma, grūtniecei var tikt veikta antivielu imūnglobulīna ievadīšana. Lai nodrošinātu antivielu imūnglobulīna ievadīšanu rēzus negatīvai grūtniecei, ginekologs, kas veic valsts apmaksātu grūtniecības novērošanu, izvērtē grūtnieces veselības stāvokli un imūnglobulīna ievades nepieciešamību, kā arī nepieciešamības gadījumā izsniedz nosūtījumu imūnglobulīna ievadei  

    Dzemdības

    Valsts apmaksāta dzemdību palīdzība tiek sniegta ārstniecības iestādēs, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Valsts apmaksātu dzemdību palīdzību sniedz:

    • Rīgas Dzemdību nams (Miera iela 45, Rīga) - tālr. 67011222
    • Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca (Pilsoņu iela 13, Rīga) - tālr. 67069600
    • Siguldas slimnīca (Lakstīgalas iela 13, Sigulda) - tālr. 67973973
    • Balvu un Gulbenes slimnīcu apvienība (Bērzpils iela 1a, Balvi) - tālr. 64473145
    • Daugavpils reģionālā slimnīca (Vasarnīcu iela 20, Daugavpils) - tālr. 65405282
    • Dobeles un apkārtnes slimnīca (Ādama iela 2, Dobele) - tālr. 63781145
    • Jēkabpils reģionālā slimnīca (Andreja Pormaļa iela 125, Jēkabpils) - tālr. 65237810
    • Jelgavas pilsētas slimnīca (Brīvības bulvāris 6, Jelgava) - tālr. 63027606
    • Jūrmalas slimnīca (Vienības prospekts 21/19, Jūrmala) - tālr. 67754076
    • Kuldīgas slimnīca (Aizputes iela 22, Kuldīga) - tālr. 63374001
    • Liepājas reģionālā slimnīca (Slimnīcas iela 25, Liepāja) - tālr. 63403222
    • Madonas slimnīca (Rūpniecības iela 38, Madona) - tālr. 64807046
    • Ogres rajona slimnīca (Slimnīcas iela 2, Ogre) - tālr. 65046161
    • Preiļu slimnīca (Raiņa bulv.13, Preiļi) - tālr. 65321716
    • Rēzeknes slimnīca (18.Novembra iela - 41, Rēzekne) - tālr. 64603371
    • Vidzemes slimnīca (Jumaras iela 195, Valmiera) - tālr. 64202600
    • Ziemeļkurzemes reģionālā slimnīca (Inženieru iela 60, Ventspils) - tālr. 63622658

    Jautājumi un atbildes

    Vai epidurālā anestēzija ir valsts apmaksāta?

    No 2022. gada 1. augusta epidurālā anestēzija (atsāpināšana) dzemdībās ir pieejama arī gadījumā, ja vēlmi par atsāpināšanas pielietošanu izteikusi pati sieviete. Vairāk informācijas: "No 1. augusta epidurālā anestēzija dzemdībās ir jāsniedz par valsts līdzekļiem".

    Vai valsts apmaksā ģimenes dzemdības?

    Ģimenes dzemdības ir valsts apmaksātas. Proti, grūtnieces vīrs vai kāds cits tuvinieks dzemdībās var piedalīties bez maksas.

    Vai par dzemdībām ir jāmaksā?

    Dzemdību palīdzība ir valsts apmaksāta. Ja papildus grūtniece izvēlas saņemt ārstniecības iestādes piedāvātos maksas pakalpojumus (piemēram, paaugstināta komforta palātu vai konkrētu ārstu, kas sniegs dzemdību palīdzību), par tiem jāmaksā atbilstoši ārstniecības iestādes maksas pakalpojumu cenrādim.

    Kas ir jāņem līdzi, dodoties uz dzemdībām?

    Dodoties uz dzemdību iestādi, grūtniecei līdzi jāņem Mātes pase un grūtniecības laikā veikto ultrasonogrāfiju, asinsgrupas un rēzus faktora izmeklējumu oriģinālus, lai ārsta rīcībā būtu visa nepieciešamā informācija.

    Vai pirmsdzemdību kursi ir obligāti?

    Ārstniecības iestādes piedāvātie grūtnieces, viņas vīra vai citas personas psiholoģiskās sagatavošanas kursi pirms dzemdībām ir maksas pakalpojums un tie nav obligāti. Šo kursu neapmeklēšana nevar kļūt par iemeslu atteikumam sniegt valsts apmaksātas ģimenes dzemdības. Informāciju par sagatavošanos dzemdībām – relaksāciju, elpošanas paņēmieniem, dzemdību pozām un partnera atbalstu 29.-30.grūtniecības nedēļā sniedz ārsts, kurš veic grūtniecības novērošanu.

    Vai ārstniecības iestādei ir jānodrošina dzemdību komplekts?

    Izdevumi dzemdību komplekta nodrošināšanai ir ietverti tarifā, kuru Nacionālais veselības dienests maksā ārstniecības iestādēm par katru dzemdību palīdzības sniegšanas gadījumu. T.i., tarifā ir paredzēti izdevumi par ārstniecības līdzekļiem, lai iestāde varētu nodrošināt pacienti ar dzemdību laikā nepieciešamajiem medikamentiem un materiāliem, tajā skaitā dzemdību komplektu. 


      Noderīga informācija

      Infografika