Jaunumi

Ņemot vērā, ka no 1. aprīļa, izrakstot A saraksta zāles kompensācijas sistēmas ietvaros, lietojams zāļu starptautiskais nepatentētais nosaukums (SNN) un aptiekā pacientam izsniedzamas lētākās līdzvērtīgas terapeitiskās efektivitātes zāles, Veselības ministrija (VM), Zāļu valsts aģentūra (ZVA), Nacionālais veselības dienests (NVD) un Veselības inspekcija (VI) ir izstrādājuši ārstiem un farmaceitiem paredzētus informatīvos un skaidrojošos materiālus par jauno SNN jeb aktīvās vielas izrakstīšanas kārtību un izsūtījuši tos ģimenes ārstiem, kā arī ārstu profesionālajām organizācijām un Latvijas Farmaceitu biedrībai.

Ārstiem un farmaceitiem informatīvo materiālu apjomā ietilpst:

digitāls buklets par prasību zāļu SNN izrakstīšanai un izsniegšanai no šī gada 1. aprīļa; VM, ZVA, NVD un VI ekspertu sagatavots paplašināts informatīvais materiāls, kurā ir sniegtas atbildes uz ārstniecības personu, farmaceitu un farmaceita asistentu biežāk uzdotajiem jautājumiem par jauno SNN izrakstīšanas kārtību no šī gada 1. aprīļa. Materiāls ir pieejamas šeit. Tas arī turpmāk tiks papildināts ar ārstniecības personu un farmaceitu jautājumiem un atbildēm un būs aplūkojams ZVA tīmekļa vietnē www.zva.gov.lv izveidotā speciālā sadaļā ārstniecības personām un farmaceitiem, farmaceita asistentiem ar informāciju par jauno kārtību –> "Veselības aprūpes speciālistiem un iestādēm > Zāles > Zāļu starptautiskā nepatentētā nosaukuma izrakstīšana no 2020. gada 1. aprīļa"; skaidrojošs video par aktīvās vielas izrakstīšanu E-veselības portālā; skaidrojošs video par zāļu, kuru sastāvā ir vairākas aktīvās vielas, izrakstīšanu E-veselības portālā.

Norādes par drukāto materiālu saņemšanu

Laikā no 4. līdz 16. martam slimnīcas, ģimenes ārsti, farmaceiti un farmaceita palīgi saņems arī drukātus materiālus:

ārstniecības personām, farmaceitiem un farmaceita asistentiem paredzētu bukletu par prasību zāļu SNN izrakstīšanai un izsniegšanai no šī gada 1. aprīļa; infolapas pacientiem, ko izvietot prakses uzgaidāmajā telpā vai izsniegt pacientiem. Infolapas tiks nosūtītas arī krievu valodā, ko varēs izsniegt pēc pacienta pieprasījuma; kampaņas plakātu, ko izvietot savā praksē un aptiekā.

Iedzīvotāju informēšanas kampaņa

No 16. marta līdz aprīļa sākumam par jauno zāļu SNN izrakstīšanas kārtību tiks uzsākta arī nacionāla mēroga iedzīvotāju informēšanas kampaņa, kuras laikā TV, radio, drukātajos un interneta medijos, kā arī uz vides reklāmas stendiem visā Latvijā tiks izvietota pacientiem noderīga informācija par valsts kompensējamo zāļu saņemšanas kārtību pēc 1. aprīļa. Tāpat iedzīvotājiem tiks izplatītas drukātas infolapas, ko viņi saņems aptiekās, slimnīcās un ģimenes ārstu praksēs.

Jautājumu gadījuma par kompensējamām zālēm, e-receptes izrakstīšanu un E-veselību aicinām sazināties pa e-pastu: info@vmnvd.gov.lv, bet par zāļu pieejamību – ar Zāļu valsts aģentūru info@zva.gov.lv.

Gadījumā, ja ģimenes ārsti vai farmaceiti savā praksē līdz 16. martam nav saņēmuši drukātus informatīvos materiālus, bet vēlas tos saņemt, viņi ir aicināti sazināties ar Zāļu valsts aģentūru, sūtot e-pastu uz info@zva.gov.lv.