Jaunumi
Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas rezultātā  notikušas 708 dzemdības

Pērn valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas rezultātā ir notikušas 708 dzemdības, informē Nacionālais veselības dienests (NVD). Dzemdību skaits ir teju trīskāršojies, salīdzinot ar 2022. gada datiem, kas ir saistīts ar vecuma sliekšņa palielināšanu no 37 līdz 40 gadiem valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma izmantošanai.

Kopumā 2023. gadā medicīniskās apaugļošanas programmai tika novirzīti vairāk nekā 2,6 miljoni eiro, sniedzot iespēju veikt 1293 medicīniskās apaugļošanas procedūras. Jāņem vērā, ka pērn dzimušo mazuļu skaits varētu būt vēl lielāks, jo statistika neietver informāciju par ārvalstīs notikušām un maksas dzemdībām, kā arī to, ka sievietēm pēc 35 gadu vecuma tiek nodrošināta iespēja veikt divu embriju transfēru.

Šogad pakalpojuma nodrošināšanai no valsts budžeta plānoti gandrīz 2,9 miljoni eiro, kas sniegs iespēju veikt vairāk kā 1400 valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas procedūras. Pateicoties pēdējos gados piešķirtajam valsts finansējumam, šobrīd pakalpojumu var saņemt bez ilgas gaidīšanas rindā. Ja pāris vai sieviete ir pieteikušies apaugļošanas klīnikā, medicīniskās apaugļošanas procedūru var uzsākt aptuveni viena mēneša laikā.

Ņemot vērā pakalpojuma pieprasījumu, demogrāfisko politiku un citu valstu pieredzi medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma nodrošināšanā, 2022. gadā tika palielināts vecums, līdz kuram sievietes var saņemt pakalpojumu par valsts līdzekļiem, t.i., procedūru veic sievietēm līdz 40 gadiem (iepriekš – līdz 37 gadiem).

NVD pērn veiktajā aptaujā* par medicīniskās apaugļošanas pakalpojuma saņēmēju pieredzi, pakalpojuma kvalitāte novērtēta ar vidēji 8 ballēm no 10. Pirmo reizi valsts apmaksātu apaugļošanas procedūru veica 60 % aptaujāto sieviešu, savukārt otro reizi – 36 %. Vienlaikus 33 % sieviešu norādīja, ka medicīnisko apaugļošanu iepriekš veikušas arī par maksu.

Sniedzot informāciju par pakalpojuma uzsākšanu, 88 % aptaujāto sieviešu atzina, ka pieteicās medicīniskās apaugļošanas veikšanai uzreiz pēc NVD uzaicinājuma saņemšanas. Šāds uzaicinājums tiek nosūtīts, tiklīdz pienāk sievietes kārta gaidīšanas rindā. Tas nozīmē, ka apaugļošanas process tika uzsākts uzreiz, bez nogaidīšanas.

No valsts līdzekļiem tiek apmaksātas ārstu-speciālistu konsultācijas un nepieciešamie izmeklējumi neauglības diagnozes noteikšanai, pēc kuras tiek uzsākts ceļš uz valsts apmaksātu medicīniskās apaugļošanas procedūru. Šo pakalpojumu Latvijā sniedz vairākas ārstniecības iestādes: klīnika “EGV”; klīnika “Northway”; klīnika “My Clinic Riga”; klīnika “iVF Riga”; klīnika “AVA Clinic”; reproduktīvās medicīnas centrs “Embrions”.

Kopumā kopš 2012. gada, kad Latvijā tika ieviesta valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas programma, līdz 2024. gada martam ir veiktas vairāk nekā astoņi tūkstoši apaugļošanas procedūras. Atbilstoši ārstniecības iestāžu sniegtajai informācijai, pozitīvs procedūras rezultāts ir novērojams aptuveni pusē gadījumu.

Plašāku informāciju par valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu iespējams uzzināt NVD tīmekļvietnes www.vmnvd.gov.lv sadaļā “Medicīniskā apaugļošana”.  


* Nacionālā veselības dienesta 2023. gadā organizēta tiešsaistes aptauja sievietēm, kuras ir saņēmušas valsts apmaksātas medicīniskās apaugļošanas pakalpojumu laika periodā no 2023. gada 1. janvāra līdz 1. oktobrim. Aptauja tika nosūtīta 978  sievietēm, no kurām atbildi sniedza katra trešā pakalpojuma saņēmēja.