Zāļu kompensācija no M saraksta grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 70 dienai un bērniem līdz 24 mēnešu vecumam tiek uzsākta no 2012.gada 1.septembra.

Visas M sarakstā iekļautās zāles bērniem līdz 24 mēnešu vecumam tiek kompensētas 50 % apmērā, bet grūtniecēm un sievietēm līdz 70 pēcdzemdību perioda dienām - 25 % apmērā.

Vakcīnas pret gripu grūtniecēm un bērniem no 6 līdz 24 mēnešu vecumam tiek kompensēta 100 % apmērā (apmaksa tiek veikta no vakcinācijas kalendāra).

Izveidots atsevišķs recepšu zāļu saraksts – M saraksts, kurā ir iekļautas visas zāles, kas atlasītas atbilstoši noteiktiem kritērijiem. Ārsts, izvērtējot pacienta veselības stāvokli un medikamenta indikācijas, var izrakstīt sarakstā iekļautās zāles grūtniecēm, sievietēm pēcdzemdību periodā līdz 70 dienām un bērniem līdz 24 mēnešu vecumam. 

Zāles no M saraksta ir tiesīgi izrakstīt ārsti, kuri ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu. Arī zāļu izsniegšana ar kompensāciju var tikt nodrošināta tikai tajās aptiekās, kas ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu.

M sarakstā tika iekļautas zāles, kas atbilst šādiem 3 kritērijiem:

1) zāles ir iekļautas Latvijas Zāļu reģistrā, reģistrētas Eiropas Zāļu aģentūras centralizētajā zāļu reģistrācijas procedūrā vai paralēli izplatītas/paralēli importētas;

2) zāles ir klasificētas kā recepšu zāles;

3) zālēm ir deklarēta cena Zāļu valsts aģentūrā.

Zāļu iekļaušanu M sarakstā nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr.899 „Ambulatorajai ārstēšanai paredzēto zāļu un medicīnisko ierīču iegādes izdevumu kompensācijas kārtība".

M saraksts ir pieejams Nacionālā veselības dienesta mājaslapas www.vmnvd.gov.lv sadaļā „Kompensējamie medikamenti" – "Kompensējamo zāļu saraksts".