attēlsLatvijas Republikas Veselības ministrijas un Nacionālā veselības dienesta informatīvās kampaņas "Pārbaudi veselību, valsts maksā!" mērķis ir palielināt iedzīvotāju izpratni par vēža profilaktisko pārbaužu nozīmīgumu un aicināt tās regulāri veikt. Profilaktisko pārbaužu veikšana sniedz iespēju pārliecināties par veselības stāvokli, savukārt audzēja atklāšanas gadījumā uzsākt savlaicīgu ārstēšanu, kas sniedz labākus rezultātus.


Kāpēc šāda kampaņa ir veidota?

Kopš 2009.gada Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Programma ietver:

 • dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi sievietēm no 25-70 gadiem: reizi trijos gados, saņemot uzaicinājuma vēstuli;
 • krūts vēža profilaktisko pārbaudi sievietēm no 50-69 gadiem: reizi divos gados, saņemot uzaicinājuma vēstuli;
 • zarnu profilaktisko pārbaudi, sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem: reizi gadā, vēršoties pie sava ģimenes ārsta.

Lai gan profilaktisko pārbaužu veikšana ir nozīmīga, jo Latvijā, tāpat kā citās pasaules valstīs, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta, statistikas dati liecina, ka programmas darbības laikā dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veica tikai 20 % no uzaicinātām sievietēm, savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi 25 % no uzaicinātām sievietēm. Arīs statistikas dati par zarnu vēža profilakses veikšanu norāda uz samērā nelielu atsaucību - profilaktiskos nolūkos pārbaudi veic aptuveni 7 % no mērķa grupas sievietēm un vīriešiem.


Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

Kāpēc jāveic profilaktiskās pārbaudes?

 • Profilaktiskās pārbaudes tiek pilnībā apmaksātas no valsts līdzekļiem.
 • Profilaktisko pārbaužu veikšana nav laikietilpīga, bet sniedz drošības sajūtu un pārliecību par savu veselību.
 • Veicot profilaktiskās pārbaudes, var savlaicīgi atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās.
 • Vēža profilaktisko pārbaužu rezultāti var uzrādīt arī citas saslimšanas (piemēram, veicot dzemdes kakla pārbaudi, var tikt atklāts iekaisums).
 • Savlaicīgi atklātu vēzi var izārstēt.
 • Vēža attīstība var noritēt bez simptomiem, sūdzībām.

Kā tiek veiktas profilaktiskās pārbaudes?

Krūts vēža un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes

Klikšķini uz attēla, lai apskatītu lielākā izmērā. Tad klikšķināt uz sānu bultiņas, lai apskatītos visus attēlus!

attēlsattēls

 

 attēlsattēls

 

Zarnu vēža profilaktiskās pārbaudes

Klikšķini uz attēla, lai apskatītu lielākā izmērā; tad klikšķini uz sānu bultiņas, lai apskatītos visus attēlus!

 

 

attēls attēls

 

 

attēls attēls

 

Kurās ārstniecības iestādēs var veikt profilaktiskās pārbaudes?

Saņemot uzaicinājuma vēstuli, dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi var veikt šajās ārstniecības iestādēs (vēršoties pie ginekologa, kurš nav līgumattiecībās ar valsti, tiks apmaksāts tikai laboratoriskais izmeklējums) un krūts vēža profilaktisko pārbaudi var veikt šajās ārstniecības iestādēs.

Pilsētas, kurās krūšu profilaktisko pārbaudi veic ārstniecības iestādēs, kā arī pilsētas, uz kurām dodas mobilais izbraukumu mamogrāfs (speciāli aprīkots autobuss), var apskatīt kartē (Lai apskatītu, jānospiež uz attēla!):

Informācija par mobilā izbraukuma grafiku (datums, laiks, adrese) pieejama šeit. Lai noskaidrotu aktuālāko informāciju par mamogrāfa izbraukumu grafiku un veiktu pierakstu pārbaudei, jāzvana 67142840 vai 27866655.

Vai uzaicinājuma vēstules sūta visām sievietēm?

Ir gadījumi, kad uzaicinājuma vēstule dzemdes kakla vai krūts vēža profilaktiskajam izmeklējumam netiek nosūtīta:

 • ja dzemdes kakla vai mamogrāfijas izmeklējumu sieviete veica ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam;
 • ja sievietei ir uzstādītas noteiktas slimību diagnozes (piemēram, dzemdes kakla ļaundabīgs audzējs, krūts ļaundabīgs audzējs);
 • ja sievietei ir veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras (piemēram, izņemts dzemdes kakls);
 • ja uz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdi sievietei nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā.

Ja sievietei ir sūdzības par veselības stāvokli, viņa bez nosūtījuma var vērsties pie jebkura ginekologa, kas sniedz valsts apmaksātas konsultācijas. Pacienta iemaksa par ginekologa apmeklējumu ir 4,27 eiro. Savukārt, mamogrāfijas izmeklējumu ir iespējams veikt ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu, maksājot pacienta iemaksu 2,85 eiro.


Kampaņas informatīvie materiāli


Kampaņas materiālu izmantošanu lūdzam saskaņot ar Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļu. E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv