Kas ir PET/CT izmeklējums?

PET/CT ir kombinētais izmeklējums, kurā tiek veikti divi secīgi izmeklējumi – pozitronu emisijas tomogrāfija (PET) un datortomogrāfija (CT).

PET (pozitronu emisijas tomogrāfijas) izmeklējums vizualizē tās vietas organismā, kur paaugstinātas vielmaiņas rezultātā vairāk tiek piesaistītas glikozes analogu saturošas vielas, kas ir raksturīgs audzēja šūnām.

CT (datortomogrāfijas) izmeklējumā iegūst pacienta anatomisko struktūru attēlu, kurā var redzēt orgānus, veikt mērījumus un noteikt veidojumu izmērus.

Iegūtie PET un CT attēli tiek digitāli uzslāņoti viens uz otra, tādējādi iegūstot informāciju gan par anatomiskajām struktūrām, gan audu fizioloģisko raksturojumu – vielmaiņas aktivitāti.


Kad tiek nozīmēts PET/CT izmeklējums?

PET/CT izmeklējums ir ļoti vērtīgs, lai konstatētu onkoloģiskās slimības izplatīšanos ķermenī, precīzi noteiktu tās stadiju un izvēlētos ārstēšanas taktiku.

No valsts budžeta līdzekļiem ambulatori PET/CT tiek apmaksāts, pamatojoties uz VSIA „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, VSIA „Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”, SIA „Daugavpils reģionālā slimnīca”, SIA „Liepājas reģionālā slimnīca”, VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” izsniegtu nosūtījumu, ja par šī izmeklējuma nepieciešamību ir lēmis:

1. ārstu konsīlijs, veicot ļaundabīgo audzēju sekundāro diagnostiku:

 • krūts vēža gadījumā – distālo metastāžu izslēgšanai ļaundabīgā audzēja III stadijā;
 • bronhu, plaušu vēža gadījumā – ļaundabīgā audzēja I-III stadijai;
 • resnās un taisnās zarnas vēža gadījumā – iepriekš diagnosticētu (nosūtījumam pievienota informācija par konstatēto atradni) distālu metastāžu novērtēšanai potenciāli operējamiem pacientiem;
 • melanomas gadījumā – ļaundabīgā audzēja III vai IV stadijai;

2. hematologu konsīlijs:

 • limfoīdo audu ļaundabīgo audzēju gadījumā;
 • mielomas ekstramedulāras diseminācijas gadījumā;
 • sēklinieku audzēju, neseminomas gadījumā, ja tiem plānotā autologa cilmes šūnu transplantācija vai kontrole pēc tās;
 • Kastelmana slimības gadījumā;

3. hematoonkologu konsīlijs bērniem ar ļaundabīgu audzēju;

4. ārstu konsīlijs bērniem ar refraktāru fokālu epilepsiju un gadījumos, kad citi izmeklējumi (piem., video EEG monitorēšana) norāda uz iespējamu vienu epileptogēnu perēkli, tomēr MRI izmeklējuma rezultāti ir negatīvi vai pretrunīgi un pārliecinoša viena perēkļa pazīmes nav ieraugāmas.

No valsts budžeta līdzekļiem pacientam atrodoties stacionārā PET/CT tiek apmaksāts jebkuras diagnozes gadījumā, pamatojoties uz VSIA „Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca”, VSIA „Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca”, SIA „Daugavpils reģionālā slimnīca”, SIA „Liepājas reģionālā slimnīca”, VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca”, VSIA “Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīca” izsniegtu nosūtījumu, ja par šī izmeklējuma nepieciešamību ir lēmis ārstu konsīlijs.


Kā notiek izmeklējums?

Katrs pacients tiek iepriekš novērtēts, vai konkrētajā gadījumā PET/CT metode ir piemērota.

PET/CT izmeklē ķermeni no galvaskausa pamatnes līdz augšstilbu vidum, ja nepieciešams, izmeklē pilnīgi visu ķermeni.

Izmeklējums ir pilnībā drošs un nesāpīgs. Tas ilgst apmēram 20-40 minūtes, bet jārēķinās ar vēl papildus 2 stundām, kas jāpavada klīnikā, lai veiktu sagatavošanos pirms izmeklējuma.

Pēc izmeklējuma pacients droši var doties mājās. Radioaktīvā viela izmeklējuma beigās ir sabrukusi līdz līmenim, kas nav kaitīgs ne videi, ne apkārtējiem.

Pēc izmeklējuma ārsti radiologi analizē iegūtos attēlus, atbildot uz ārstējošā ārsta nosūtījumā uzdotajiem jautājumiem.

Atbilde saņemama klātienē vai elektroniski 5 darba dienu laikā.


Ārstniecības iestādes, kas nodrošina PET/CT izmeklējumus:

 • Rīgas Stradiņa universitātes Nukleārās medicīnas centrs
 • Latvijas Jūras medicīnas centrs Sarkandaugavas ambulatorās veselības aprūpes centrs
 • Medicīnas sabiedrība "ARS", Asara filiāle

Sīkāku informāciju par ārstniecības iestāžu adresi un kontakttālruni var atrast: