Latvijas Republikas Veselības ministrijas un Nacionālais veselības dienesta  informatīvās kampaņas "Rūpes par veselību ir ģimenes laime!" mērķis ir palielināt iedzīvotāju izpratni par regulāru valsts apmaksātu vēža profilaktisko pārbaužu nozīmīgumu un aicināt tās veikt.

Informatīvā kampaņa atgādina, ka iedzīvotājiem noteiktos vecumos ir iespēja veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes. Rupējieties par savu veselību, jo tā ir Jūsu bērnu, vīra vai sievas, vecāku, draugu un citu tuvinieku laime! Lēmums par profilaktisko pārbaužu veikšanu skar visu ģimeni, jo slimības gadījumā tā emocionāli un tieši ietekmē ikvienu ģimenes locekli.


Kāpēc šāda kampaņa ir veidota?

Kopš 2009. gada Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Tā ietver:

- profilaktiskās pārbaudes, kuras var veikt, saņemot uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta:

  • dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm no 25 līdz 70 gadiem (reizi trijos gados);
  • krūts vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm no 50 līdz 69 gadiem (reizi divos gados).

- profilaktisko pārbaudi, kuru var veikt, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē:

  • zarnu vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem (reizi gadā).

Latvijā, tāpat kā citās pasaules valstīs, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta. Lai gan regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti nozīmīga, jo sniedz iespēju savlaicīgi pamanīt izmaiņas veselības stāvoklī un uzsākt ārstēšanu, statistikas dati liecina, ka atsaucība pārbaužu veikšanai ir samērā neliela.

2015. gadā dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veica tikai 25 % no uzaicinātajām sievietēm, savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi 34,9 % no uzaicinātajām sievietēm. Zarnu vēža pārbaudi profilaktiskos nolūkos šajā gadā veica vien 10,9 % no mērķa grupas sievietēm un vīriešiem.

Informatīvā kampaņa "Rūpes par veselību ir ģimenes laime!" atgādina, ka iedzīvotājiem noteiktos vecumos ir iespēja veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes. Rupējieties par savu veselību, jo tā ir Jūsu bērnu, vīra vai sievas, vecāku, draugu un citu tuvinieku laime! Lēmums par profilaktisko pārbaužu veikšanu skar visu ģimeni, jo slimības gadījumā tā emocionāli un tieši ietekmē ikvienu ģimenes locekli.


Kampaņas materiāli

  • Kampaņas bukleti:

Kampaņas materiālu izmantošanu lūdzam saskaņot ar Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļu. E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv.