attēlsLatvijas Republikas Veselības ministrijas un Nacionālais veselības dienesta  informatīvās kampaņas "Rūpes par veselību ir ģimenes laime!" mērķis ir palielināt iedzīvotāju izpratni par regulāru valsts apmaksātu vēža profilaktisko pārbaužu nozīmīgumu un aicināt tās veikt.

Informatīvā kampaņa atgādina, ka iedzīvotājiem noteiktos vecumos ir iespēja veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes. Rupējieties par savu veselību, jo tā ir Jūsu bērnu, vīra vai sievas, vecāku, draugu un citu tuvinieku laime! Lēmums par profilaktisko pārbaužu veikšanu skar visu ģimeni, jo slimības gadījumā tā emocionāli un tieši ietekmē ikvienu ģimenes locekli.


Kāpēc šāda kampaņa ir veidota?

Kopš 2009. gada Latvijā tiek īstenota valsts apmaksāta vēža savlaicīgas atklāšanas programma. Tā ietver:

- profilaktiskās pārbaudes, kuras var veikt, saņemot uzaicinājuma vēstuli no Nacionālā veselības dienesta:

 • dzemdes kakla vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm no 25 līdz 70 gadiem (reizi trijos gados);
 • krūts vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm no 50 līdz 69 gadiem (reizi divos gados).

- profilaktisko pārbaudi, kuru var veikt, vēršoties sava ģimenes ārsta praksē:

 • zarnu vēža profilaktiskā pārbaude sievietēm un vīriešiem vecumā no 50 līdz 74 gadiem (reizi gadā).

Latvijā, tāpat kā citās pasaules valstīs, saslimstība un mirstība no ļaundabīgiem audzējiem ir augsta. Lai gan regulāra vēža profilaktisko pārbaužu veikšana ir ļoti nozīmīga, jo sniedz iespēju savlaicīgi pamanīt izmaiņas veselības stāvoklī un uzsākt ārstēšanu, statistikas dati liecina, ka atsaucība pārbaužu veikšanai ir samērā neliela.

2015. gadā dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes veica tikai 25 % no uzaicinātajām sievietēm, savukārt krūts vēža profilaktisko pārbaudi 34,9 % no uzaicinātajām sievietēm. Zarnu vēža pārbaudi profilaktiskos nolūkos šajā gadā veica vien 10,9 % no mērķa grupas sievietēm un vīriešiem.

Informatīvā kampaņa "Rūpes par veselību ir ģimenes laime!" atgādina, ka iedzīvotājiem noteiktos vecumos ir iespēja veikt valsts apmaksātas vēža profilaktiskās pārbaudes. Rupējieties par savu veselību, jo tā ir Jūsu bērnu, vīra vai sievas, vecāku, draugu un citu tuvinieku laime! Lēmums par profilaktisko pārbaužu veikšanu skar visu ģimeni, jo slimības gadījumā tā emocionāli un tieši ietekmē ikvienu ģimenes locekli.


Biežāk uzdotie jautājumi un atbildes

Kāpēc jāveic vēža profilaktiskās pārbaudes?

 • Profilaktiskās pārbaudes tiek pilnībā apmaksātas no valsts līdzekļiem.
 • Profilaktisko pārbaužu veikšana nav laikietilpīga, bet sniedz drošības sajūtu un pārliecību par savu veselību.
 • Veicot profilaktiskās pārbaudes, var savlaicīgi atklāt pirmsvēža slimības un vēzi agrīnajās stadijās.
 • Vēža profilaktisko pārbaužu rezultāti var uzrādīt arī citas saslimšanas.
 • Savlaicīgi atklātu vēzi var izārstēt.
 • Vēža attīstība var noritēt bez simptomiem, sūdzībām.

Kurās ārstniecības iestādēs var veikt profilaktiskās pārbaudes?

Saņemot uzaicinājuma vēstuli, dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi un krūts vēža profilaktisko pārbaudi var veikt šajās ārstniecības iestādēs. Dzemdes kakla vēža profilaktisko pārbaudi var veikt arī vēršoties pie ginekologa, kurš nav līgumattiecībās ar valsti. Tādā gadījumā tiks apmaksāts tikai laboratoriskais izmeklējums.

Krūts vēža profilaktisko pārbaudi Latvijas reģionos var veikt speciāli aprīkotā autobusā (mobilajā izbraukumu mamogrāfā). Informācija par autobusu izbraukumu grafikiem (datums, laiks, adrese) un pieraksta veikšanas iespējām ir pieejama mājaslapas sadaļā "Mobilais mamogrāfs".

Ko darīt, ja uzaicinājuma vēstule ir nozaudēta vai bojāta?

No 2018. gada krūts un dzemdes kakla vēža profilaktiskās pārbaudes var veikt arī tad, ja uzaicinājuma vēstule nav paņemta līdzi (piemēram, ja tā ir nozaudēta vai tikusi nosūtīta, bet nav saņemta). Informācija par sievietei nosūtītās uzaicinājuma vēstules numuru un nosūtīšanas datumu ārstniecības iestādēs ir pieejama elektroniski.

Vai uzaicinājuma vēstules sūta visām sievietēm?

Ir gadījumi, kad uzaicinājuma vēstule dzemdes kakla vai krūts vēža profilaktiskajai pārbaudei netiek nosūtīta:

 • ja dzemdes kakla vai mamogrāfijas izmeklējumu sieviete veica ārpus valsts organizētās profilaktiskās programmas – gada laikā līdz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas datumam;
 • ja sievietei ir uzstādītas noteiktas slimību diagnozes (piemēram, dzemdes kakla ļaundabīgs audzējs, krūts ļaundabīgs audzējs);
 • ja sievietei ir veiktas noteiktas ķirurģiskas procedūras (piemēram, izņemts dzemdes kakls);
 • ja uz uzaicinājuma vēstules sagatavošanas brīdi sievietei nav deklarētas dzīvesvietas Latvijā.

Ja Jums ir sūdzības par veselības stāvokli, Jūs bez nosūtījuma varat vērsties pie jebkura ginekologa, kas sniedz valsts apmaksātas konsultācijas. Pacienta iemaksa par ginekologa apmeklējumu ir 4,27 eiro. Savukārt mamogrāfijas izmeklējumu iespējams veikt ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu, maksājot pacienta iemaksu 2,85 eiro.


Kampaņas informatīvie materiāli

 • Kampaņas bukleti:

Kampaņas materiālu izmantošanu lūdzam saskaņot ar Nacionālā veselības dienesta Sabiedrisko attiecību nodaļu. E-pasts: nvd@vmnvd.gov.lv.