Noteiktos vecumos iedzīvotāji var veikt valsts apmaksātu vakcināciju. No valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāta vakcinācija bērniem un pieaugušajiem atbilstoši Vakcinācijas kalendāram.

Obligāti vakcinējami ir:

 • pieaugušie - pret difteriju un stinguma krampjiem;
 • bērni - pret tuberkulozi, difteriju, stinguma krampjiem, garo klepu, poliomielītu, masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu, b tipa Haemophilus influenzae infekciju, B hepatītu, vējbakām, pneimokoku infekciju, rotavīrusu infekciju;
 • bērni un pieaugušie - pret trakumsērgu pēc saskares ar dzīvniekiem vai cilvēkiem, kuri ir slimi vai tiek turēti aizdomās par saslimšanu ar trakumsērgu;
 • 12 gadus veci bērni - pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju;
 • bērni – pret ērču encefalītu saskaņā ar MK Not. Nr. 330 23` punktu;
 • grūtnieces – pret garo klepu;
 • hemodialīžu slimnieki - pret B hepatītu
 • nevakcinētas kontaktpersonas (bērni un pieaugušie) pēc epidemioloģiskām indikācijām – pret difteriju, poliomielītu, masalām, masaliņām, epidēmisko parotītu;

Vakcinācija pret gripu

Noteiktām iedzīvotāju grupām valsts apmaksā vakcināciju pret gripu. Lai veiktu vakcināciju, iedzīvotājam jāvēršas sava ģimenes ārsta praksē.

100 % valsts apmaksātu vakcināciju pret gripu var saņemt:

 • bērni vecumā no 6 līdz 23 mēnešiem (ieskaitot) (apmaksu veic no vakcinācijas kalendāra);
 • grūtnieces un sievietes līdz 70 pēcdzemdību perioda dienai (apmaksu veic no vakcinācijas kalendāra);
 • ārstniecības personām un ārstniecības atbalsta personām, kuras, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar pacientiem (vakcināciju veic no valsts pamatbudžeta līdzekļiem);
 • ilgstošas sociālās aprūpes centru darbiniekiem, kuri, pildot darba pienākumus, ir tuvā kontaktā ar klientiem (vakcināciju veic no valsts pamatbudžeta līdzekļiem);
 • ilgstošas sociālās aprūpes centru klientiem (vakcināciju veic no valsts pamatbudžeta līdzekļiem);
 • seniori, kas ir vecāki par 65 gadiem;
 • personām ar hroniskām slimībām - ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām, ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju;
 • bērni līdz 18 gadiem, kas pieder noteiktām veselības riska grupām: ar hroniskām plaušu slimībām; ar hroniskām kardiovaskulārām slimībām, neatkarīgi no to cēloņa; ar hroniskām vielmaiņas slimībām; ar hroniskām nieru slimībām; ar imūndeficītu; ja saņem imūnsupresīvu terapiju; ja ilgstoši saņem terapiju ar Ac.acetylsalicylicum.

Par atbilstību kādai no iepriekš minētajām grupām un vakcinācijas veikšanas iespējām aicinām interesēties sava ģimenes ārsta praksē.


Vakcinācija pret ērču encefalītu

100 % apmērā valsts apmaksā vakcināciju pret ērču encefalītu bērniem no 1 gada līdz 18 gadu vecuma sasniegšanai, ja bērna deklarētā dzīvesvieta ir ērču encefalīta endēmiskajā teritorijā. Arī bāreņus un bez vecāku gādības palikušos bērnus ar valsts apmaksāto vakcināciju pret ērču encefalītu vakcinē visā Latvijas teritorijā, neatkarīgi no dzīvesvietas. Vairāk informācijas Slimību profilakses un kontroles centra mājaslapas www.spkc.gov.lv sadaļā "Vakcinācija".

50 % apmērā vakcinācija pret ērču encefalītu tiek apmaksāta bērniem līdz 24 mēnešu vecumam, savukārt grūtniecēm un sievietēm līdz 70 pēcdzemdību perioda dienai vakcināciju pret ērču encefalītu apmaksā 25 % apmērā. Šādu iespēju nodrošina īpaši zīdaiņiem un jaunajām māmiņām izveidotais kompensējamo zāļu M saraksts, kurā ir iekļautas arī vakcīnas pret ērču encefalītu. Lai veiktu vakcināciju, jāvēršas ģimenes ārsta vai pediatra praksē, līdzi ņemot vakcinācijas pasi.


Vakcinācija pret tuberkulozi

2015. gadā vakcīnas pret tuberkulozi (BCG vakcīna) ražotājam bija radušās tehniskas problēmas ražošanas procesā, līdz ar to netika nodrošināta vakcīnas ražošana un piegāde Eiropas Savienībā, tajā skaitā Latvijā. Tika panākta vienošanās par BCG vakcīnu iegādi no Polijas un Japānas zāļu ražotājiem. Pakāpeniski tika atjaunota BCG vakcīnu piegāde ārstniecības iestādēm, kas nodrošina valsts apmaksātu bērnu vakcināciju pret tuberkulozi.

Ārstniecības iestādes, kurās veic BCG vakcināciju bērniem, kas nav vakcinēti dzemdību nodaļā (saraksts atjaunots 12.07.2019.)


Bērnu vakcinācijas kalendārs

Vakcinācijas kalendārā iekļautās vakcinācijas par valsts budžeta līdzekļiem pienākas ikvienam bērnam, arī tad, ja viņš nav bijis vakcinēts savlaicīgi (medicīnisku vai citu iemeslu dēļ).

Nevakcinētam bērnam, apmeklējot sabiedriskas vietas, palielinās inficēšanās risks gan pašam, gan apkārtējiem.

Ļoti svarīgi sekot līdzi vakcinācijas kalendāra ievērošanai un laikus izdarīt paredzētās vakcinācijas, lai aizsargātu bērnu pirms tas sasniedz vecumu, kad inficēšanās risks ir visaugstākais.

Jānorāda, ka atbilstošajā vecumā paredzētās vakcinācijas ir iespējams veikt vienlaicīgi un tas nemazina to iedarbību.

Nokavējot noteikto vakcīnas ievadīšanas vecumu, ievadīt papildus devu nav nepieciešams. Ar ģimenes ārstu jāvienojas par turpmāko vakcinācijas grafiku.

Ja Jums rodas jautājumi par bērna vakcināciju, iesakām vērsties pie ģimenes ārsta. 

Atceries! Vakcinācija ir labākais un efektīvākais veids, kā bērnu pasargāt no bīstamām un nāvējošām infekcijas slimībām!

Bērna vecums  

Valsts apmaksātā vakcinācija

0-12 stundas

B hepatīts*

no 12 stundām

Tuberkuloze**

no 6 nedēļām

Rotavīrusu infekcija***

2 mēneši

Kombinētā vakcīna (difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophilus influenzae infekcija, B hepatīts), pneimokoku infekcija

4 mēneši

Kombinētā vakcīna (difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophilus influenzae infekcija, B hepatīts), pneimokoku infekcija

6 mēneši 

Kombinētā vakcīna (difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophilus influenzae infekcija, B hepatīts)

6-23 mēneši

 (ieskaitot)

Gripa****

12-15 mēneši

Kombinētā vakcīna (difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts, b tipa Haemophilus influenzae infekcija, B hepatīts), kombinētā vakcīna (masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas), pneimokoku infekcija, vējbakas

7 gadi

Kombinētā vakcīna (difterija, stinguma krampji, garais klepus, poliomielīts), kombinētā vakcīna (masalas, epidēmiskais parotīts, masaliņas), vējbakas

12 gadi

Cilvēka papilomas vīrusa infekcija*****

14 gadi

Kombinētā vakcīna (difterija, stinguma krampji)

 

* Vakcīnu pret B hepatītu pirmajās 0-12 dzīves stundās ievada tikai riska grupas jaundzimušajiem (bērniem, kuri dzimuši mātēm, kuras inficētas ar B hepatītu (B hepatīta virsmas antigēna (HBsAG) pozitīvām mātēm) vai mātēm, kuras nebija pārbaudītas HBsAg klātbūtnes noteikšanai. Turpmākās vakcīnas devas ievada atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai.

** Ja vakcinācija pret tuberkulozi tiek veikta bērnam, sasniedzot 2 mēnešu vecumu, pirms vakcinācijas tiek veikts tuberkulīna ādas tests (Mantū reakcija), lai izslēgtu iespējamo bērna infeicēšanos ar tuberkulozi.

*** Vakcinācijas kurss pret rotavīrusu infekciju ietver divas vai trīs vakcīnas devas atbilstoši esošās vakcīnas lietošanas instrukcijai.

**** Vakcināciju pret gripu sešus līdz 23 mēnešus (ieskaitot) veciem bērniem uzsāk ar 2019. gada 1. oktobri.

***** Vakcinācijas kurss pret cilvēka papilomas vīrusu infekciju ietver vakcinācijas divas vai trīs potes, kuras ievada atbilstoši vakcīnas lietošanas instrukcijai. Vakcināciju pret cilvēka papilomas vīrusa infekciju 12 gadus veciem zēniem 2022. gadā nodrošina no valsts budžeta līdzekļiem.