Parauga ņemšana pērtiķu baku noteikšanai ir iespējama ārstniecības iestādē, kurā vērsies pacients un, kurā konstatētas aizdomas par inficēšanos ar šo vīrusu izraisīto infekcijas slimību. Parauga ņemšanu nodrošina Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) laboratorijā “Latvijas infektoloģijas centrs” vai arī pacienta dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, ja iedzīvotājs nevar ierasties ārstniecības iestādē. Parauga nogādāšana laboratorijā notiek ne vēlāk kā 24 stundu laikā no ņemšanas brīža.

Nosūtījums

Izmeklējumu ir iespējams veikt ar ģimenes ārsta vai ārsta-speciālista nosūtījumu. Nozīmējot pacienta izmeklēšanu dzīvesvietā vai uzturēšanās vietā, ārstniecības iestāde noformē pacientam elektronisko nosūtījumu parauga ņemšanai.

Izmeklējamā materiāla testēšana tiek veikta Nacionālajā references laboratorijā RAKUS.

Pērtiķu baku simptomi

Aizdomas par pērtiķu bakām ir, ja pacientam novēro šādus simptomus: neskaidras izcelsmes izsitumi jebkurā ķermeņa daļā, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās (parasti virs 38,5°C), galvassāpes, muguras sāpes, nogurums, limfadenopātija.

Iedzīvotāji var inficēties ceļojot vai uzturoties infekcijas skartajās teritorijās un esot ciešā kontaktā ar infekcijas slimnieku.

Vairāk informācijas par pērtiķu bakām var noskaidrot Slimību profilakses un kontroles centra tīmekļvietnē.