Nacionālais veselības dienests (turpmāk – Dienests) informē par kārtību, kādā tiek veikta pērtiķu baku parauga ņemšana un nosūtīšana izmeklējuma veikšanai, ja ir pamatotas aizdomas par pacienta inficēšanos. Dienest atgādina, ka Latvijā ir apstiprināti inficēšanās gadījumu un pieaug slimības izplatīšanās pasaulē.

Parauga ņemšana ir iespējama ārstniecības iestādē,  kurā vērsies pacients un kurā konstatētas aizdomas par inficēšanos ar šo vīrusu izraisīto infekcijas slimību, SIA ”Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca” (turpmāk tekstā – RAKUS)  laboratorijā “Latvijas infektoloģijas centrs” vai arī pacienta dzīves vai uzturēšanās vietā, ja persona nevar ierasties ārstniecības iestādē. Parauga nogādāšana laboratorijā notiek ne vēlāk kā 24 stundu laikā no ņemšanas brīža.

Izmeklējumu ir iespējams veikt ar ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumu. Nozīmējot pacienta izmeklēšanu dzīves vai uzturēšanās vietā, ārstniecības iestāde noformē pacientam elektronisko nosūtījumu uz parauga ņemšanu.

Izmeklējamā materiāla testēšana tiek veikta Nacionālajā references laboratorijā RAKUS.

Pacientam ir aizdomas par pērtiķu bakām, ja novēro simptomus: neskaidras izcelsmes izsitumi jebkurā ķermeņa daļā, ķermeņa temperatūras paaugstināšanās parasti virs 38,5°C, galvassāpes, muguras sāpes, nogurums, limfadenopātija. Pacienti var inficēties ceļojot vai uzturoties infekcijas skartajās teritorijās un esot ciešā kontaktā ar infekcijas slimnieku.