Nelielu traumu, pēkšņu saslimšanu un hronisku slimību saasinājuma gadījumos aicinām vērsties pie ģimenes ārsta vai feldšera.

Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārsta darba laika), bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, aicinām:

Ja Jūsu dzīvībai draud briesmas, zvaniet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113!

Ja nepieciešams saņemt plānveida medicīnisko palīdzību, pacienta veselības stāvokli izvērtēs ģimenes ārsts (tai skaitā pacientu var nosūtīt izmeklējumu veikšanai vai speciālistu konsultāciju saņemšanai) vai speciālists un izsniegs nosūtījumu ambulatoru pakalpojumu (piemēram, izmeklējumu) vai medicīniskās palīdzības saņemšanai slimnīcā.

Lai ambulatori saņemtu speciālistu konsultācijas, veiktu diagnostiskos izmeklējumus vai saņemtu citus valsts apmaksātus ambulatoros medicīnas pakalpojumus, pacientam jāvēršas ambulatorajās ārstniecības iestādēs, kurās piedāvā valsts apmaksātus pakalpojumus. Lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcās, pacientam jāvēršas ārstniecības iestādēs, kurās nodrošināti valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi stacionārā.


Kas jāatceras, lai saņemtu plānveida valsts apmaksāto veselības aprūpi?

 1. Jums jābūt reģistrētam pie ģimenes ārsta, jo ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu daudziem valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem.
 2. Ja vēl neesat reģistrējies, aicinām vērsties pie ģimenes ārsta, kura darbības teritorijā atrodas Jūsu dzīvesvieta.
 3. Ja vēlaties saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu, sedzot tikai pacienta iemaksas, Jums jānoskaidro, vai Jūsu izvēlētais ārsts vai ārstniecības iestāde sniedz valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus.

Lai saņemtu valsts apmaksātos ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus – speciālistu konsultācijas, diagnostiskos izmeklējumus un dienas stacionāra pakalpojumus – Jums jābūt ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumam.

Ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums nav nepieciešams, ja vēršaties pie tiešās pieejamības speciālistiem, piemēram:

 • ginekologs;
 • oftalmologs (acu ārsts);
 • pediatrs; 
 • bērnu ķirurgs; 
 • dermatovenerologs, ja pacients slimo ar seksuāli transmisīvu slimību; 
 • endokrinologs, ja pacients slimo ar cukura diabētu; 
 • onkologs, ja pacients slimo ar onkoloģisku slimību; 
 • psihiatrs, ja pacients slimo ar psihisku slimību; 
 • narkologs, ja pacients slimo ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarību; 
 • pneimonologs, ja pacients slimo ar tuberkulozi. 

Veselības aprūpes pakalpojumi

Pirms apmeklēt ārstniecības iestādi, lai saņemtu valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, maksājot tikai pacienta iemaksas, jānoskaidro, vai Jūsu izvēlētais ārsts vai ārstniecības iestāde sniedz valsts apmaksātus pakalpojumus (proti, vai Jūsu izvēlētajam ārstam vai ārstniecības iestādei ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu).

Valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem Jūs ir tiesīgs nosūtīt tikai ģimenes ārsts vai ārsts speciālists. Ja valsts ar konkrēto ārstu vai ārstniecības iestādi nav noslēgusi līgumu, tad to sniegtie pakalpojumi būs par maksu atbilstoši konkrētajā ārstniecības iestādē noteiktajam maksas pakalpojumu cenrādim.