Palīdzība ģimenes ārsta praksē
Vienkāršu saslimšanu, hronisku slimību saasinājuma vai nelielu traumu gadījumos Jūs varat vērsties pie ģimenes ārsta vai ārsta palīga.
Ja ģimenes ārsts nav pieejams
Gadījumos, kad apmeklēt ģimenes ārstu nav iespējams (ārpus ģimenes ārsta darba laika), bet veselības stāvoklis neļauj gaidīt, aicinām:
- Zvanīt uz Ģimenes ārstu konsultatīvo tālruni 66016001 (plkst. 17.00 - 8.00; brīvdienās un svētkos – visu diennakti) konsultācijai vienkāršas saslimšanas gadījumā.
- Vērsties pie dežūrārsta ārstniecības iestādē savā teritorijā (neatkarīgi no tā, pie kura ģimenes ārsta esat reģistrēts).
- Doties uz steidzamās medicīniskās palīdzības punktu;
- Vērsties slimnīcas uzņemšanas nodaļā.
Ja dzīvība ir apdraudēta
Ja Jūsu dzīvībai draud briesmas, zvaniet Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienestam – 113!
Plānveida medicīniskās palīdzības saņemšana
Ja nepieciešams saņemt plānveida medicīnisko palīdzību, pacienta veselības stāvokli izvērtēs ģimenes ārsts (tai skaitā pacientu var nosūtīt izmeklējumu veikšanai vai speciālistu konsultāciju saņemšanai) vai speciālists un izsniegs nosūtījumu ambulatoru pakalpojumu (piemēram, izmeklējumu) vai medicīniskās palīdzības saņemšanai slimnīcā.
Lai ambulatori saņemtu speciālistu konsultācijas, veiktu diagnostiskos izmeklējumus vai saņemtu citus valsts apmaksātus ambulatoros medicīnas pakalpojumus, pacientam jāvēršas ambulatorajās ārstniecības iestādēs, kurās piedāvā valsts apmaksātus pakalpojumus. Lai saņemtu veselības aprūpes pakalpojumus slimnīcās, pacientam jāvēršas ārstniecības iestādēs, kurās nodrošināti valsts apmaksāti veselības aprūpes pakalpojumi stacionārā.
Kas ir jāņem vērā?
- Jums jābūt reģistrētam pie ģimenes ārsta, jo ģimenes ārsts var izsniegt nosūtījumu daudziem valsts apmaksātiem veselības aprūpes pakalpojumiem. Ja vēl neesat reģistrējies, aicinām vērsties pie ģimenes ārsta, kura darbības teritorijā atrodas Jūsu dzīvesvieta.
- Lai saņemtu valsts apmaksātos ambulatoros veselības aprūpes pakalpojumus – speciālistu konsultācijas, diagnostiskos izmeklējumus un dienas stacionāra pakalpojumus – Jums jābūt ģimenes ārsta vai ārsta speciālista nosūtījumam.
- Ja vēlaties saņemt valsts apmaksātu ārstēšanu, veicot tikai pacienta līdzmaksājumus, Jums jānoskaidro, vai Jūsu izvēlētais ārsts vai ārstniecības iestāde sniedz valsts apmaksātus medicīnas pakalpojumus (proti, vai Jūsu izvēlētajam ārstam vai ārstniecības iestādei ir noslēgts līgums ar Nacionālo veselības dienestu).
- Valsts apmaksātu pakalpojumu saņemšanai Jūs ir tiesīgs nosūtīt tikai ģimenes ārsts vai ārsts speciālists. Ja valsts ar konkrēto ārstu vai ārstniecības iestādi nav noslēgusi līgumu, tad to sniegtie pakalpojumi būs par maksu atbilstoši konkrētajā ārstniecības iestādē noteiktajam maksas pakalpojumu cenrādim.
Tiešās pieejamības speciālisti
Jūs varat vērsties pie tiešās pieejamības speciālistiem, kuru apmeklēšanai nav nepieciešams ģimenes ārsta vai speciālista nosūtījums:
- ginekologs;
- oftalmologs (acu ārsts);
- pediatrs;
- bērnu ķirurgs;
- narkologs;
- dermatovenerologs, ja pacients slimo ar seksuāli transmisīvu slimību;
- endokrinologs, ja pacients slimo ar cukura diabētu;
- onkologs, ja pacients slimo ar onkoloģisku slimību;
- psihiatrs vai bērnu psihiatrs, ja pacients slimo ar psihisku slimību;
- narkologs, ja pacients slimo ar alkohola, narkotisko vai psihotropo vielu atkarību;
- pneimonologs, ja pacients slimo ar tuberkulozi;
- infektologs, ja pacients slimo ar humānā imūndeficīta vīrusa (HIV) infekciju vai personām, kuras ir bijušas tiešā kontaktā ar HIV inficētu personu.