Bezmaksas profilaktiskā apskate

Iedzīvotāji, kuri gada laikā nav vērsušies pie sava ģimenes ārsta saistībā ar kādu saslimšanu, tiek aicināti doties pie ģimenes ārsta uz bezmaksas profilaktisko apskati (kurš ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu). Pacienta iemaksa par profilaktisko apskati pie ģimenes ārsta nav jāmaksā.

Profilaktisko apskati var veikt pacienti no 18 gadu vecuma. Savukārt bērniem profilaktiskās apskates paredzētas atbilstoši bērnu profilaktisko apskašu grafikam.

Lai veiktu profilaktisko apskati, pacientam laicīgi jāsazinās ar ģimenes ārsta praksi un jāvienojas par vizītes dienu un laiku. Apskates laikā ģimenes ārsts iztaujā pacientu, izvērtē vispārējo veselības stāvokli un nepieciešamības gadījumā veic asinsspiediena un pulsa noteikšanu, sirdsdarbības un plaušu izklausīšanu, vēdera iztaustīšanu, limfmezglu apskati, vairogdziedzera stāvokļa novērtēšanu, krūšu dziedzeru apskati un iztaustīšanu u. c. pārbaudes.

  Pēc apskates veikšanas ģimenes ārsts var ieteikt papildu izmeklējumus, ārstu speciālistu konsultācijas vai arī sniegt rekomendācijas par to, kuriem apstākļiem savā veselības stāvoklī turpmāk pacientam vajadzētu pievērst uzmanību.


  Sirds un asinsvadu slimību noteikšana ar SCORE metodi ģimenes ārsta praksē

  Papildus ikgadējajai profilaktiskajai apskatei pie ģimenes ārsta pacientam 40, 45, 50, 55, 60 un 65 gadu vecumā vienu reizi tiks novērtēts arī sirds un asinsvadu saslimšanu risks atbilstoši SCORE metodei, pirms tam veicot sirds un asinsvadu un smēķēšanas anamnēzes izvērtēšanu, asinsspiediena noteikšanu, ķermeņa masas indeksa, kopējā holesterīna, zema un augsta blīvuma holesterīnu, triglicerīdu noteikšanu, sirds un miega artēriju auskultāciju, kā arī elektrokardiogrammas izvērtēšanu. Uzzināt vairāk.


  Vēža savlaicīgas atklāšanas programma

  Ģimenes ārstam ir būtiska loma arī vēža savlaicīgā atklāšanā, jo viņš ir pirmais speciālists, pie kā vēršas pacients. Uzklausot sūdzības un izvērtējot simptomus, ārsts var uzsākt mērķtiecīgu tālāku izmeklēšanu, nepieciešamības gadījumā pacientu ievirzot "zaļajā koridorā".

  Pacientes praksē var interesēties par iespējām veikt valsts apmaksāto profilaktisko krūšu vai dzemdes kakla pārbaudi, kuru veikšanai tiek nosūtīta uzaicinājuma vēstule. Ikviens pacients vecumā no 50 līdz 74 gadiem – par iespēju reizi divos gados veikt testu zarnu vēža noteikšanai, lai noskaidrotu, vai nav pamata aizdomām par ļaundabīgām slimībām. Savukārt vīrieši vecumā no 50 līdz 75 gadiem  praksē var interesēties par iespēju veikt prostatas vēža profilaktisko izmeklējumu. Uzzināt vairāk.


  Cukura diabēta profilaktiskā pārbaude

  Organismam novecojot, ikvienam palielinās iespēja iegūt cukura diabētu, visstraujākais saslimstības pieaugums ir tieši cilvēkiem vecumā pēc 40 gadiem, tāpēc, 40 gadu vecumā un reizi trijos gados pēc 45 gadiem, ja pacientam nav cukura diabēta riska faktoru, ir jāpārbauda cukura līmenis asinīs (40, 45, 48, 51, 54, 57, 60, 63, 66, 69,72 – vecums gados). Uzzināt vairāk.


  Kas ir jāņem vērā?

  Informācija par ģimenes ārstiem, kuri sniedz valsts apmaksātus veselības aprūpes pakalpojumus, ir pieejama: